Στο δεύτερο ημίχρονο η Βελέζ

Συντάκτης: Γιάννης Ασκούνης Δημοσίευση: Πέμπτη, 23 Φεβρουαρίου 2012 05.23

Με τρία γκολ στο δεύτερο μέρος της αναμέτρησης, η Βελέζ Σάρσφιλντ επικράτησε με 3-0 της Σίβας Γουαδαλαχάρα και έκανε το «δύο στα δύο» στο Κόπα Λιμπερταδόρες.

Οι γηπεδούχοι είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων από την αρχή του αγώνα, αλλά ο Λούις Μίτσελ, τερματοφύλακας των Μεξικανών, κράτησε το «μηδέν» με διαδοχικές σπουδαίες επεμβάσεις. Ωστόσο, η «λευκή» ισοπαλία «έσπασε» στο 67ο λεπτό με γκολ του Μάουρο Ιβάν Ομπόλο.

Ακολούθησε ο Φεντερίκο Ινσούα με διαδοχικά τέρματα στο 81ο και στο 82ο λεπτό, οπότε η νίκη των Αργεντινών πήρε διαστάσεις θριάμβου. Μάλιστα, η Βελέζ ξέφυγε στο έβδομο γκρουπ με έξι βαθμούς, αφού είχε κερδίσει επίσης με 3-0 την Ντεφενσόρες Σπόρτινγκ στην Ουρουγουάη πριν από δύο εβδομάδες.

Πάντως, η Ντεφενσόρες άθροισε, στο μεταξύ, τρεις βαθμούς κερδίζοντας την Ντεπορτίβο Κίτο. Η τελευταία, πλέον, μοιράζεται την τελευταία θέση του γκρουπ με την Σίβας, αφού αμφότερες έχουν από έναν βαθμό με την ολοκλήρωση της δεύτερης αγωνιστικής.

Βελέζ Σάρσφιλντ: Μπαροβέρο, Πάπα, Κουμπέρο, Ορτίζ, Ντομίνγκεζ,  Ζαπάτα (60' Καμπράλ), Ινσούα, Φερνάντεζ, Κέρο (84' Καντέρος), Ομπόλο, Μαρτίνεζ (82' Πράτο).
Σίβας Γουαδαλαχάρα: Μίτσελ, Αραούχο, Μαγκαγιόν, Αλβάρεζ, Ρεϊνόσο, Μπεζ, Ντε Λα Μόρα, Γκραρσία (78' Σαλαζάρ), Ριβερόν, Τόρες (70' Νάβα), Σάντσεζ.