«Απόδραση» της Ιντερνασιονάλ από Κολομβία

Συντάκτης: Γιάννης Ασκούνης Δημοσίευση: Πέμπτη, 02 Φεβρουαρίου 2012 04.20

Η Ιντερνασιονάλ απέσπασε ισοπαλία με 2-2 στην έδρα της Όνσε Κάλντας και προκρίθηκε στην φάση των ομίλων του Κόπα Λιμπερταδόρες.

Το 1-0 της πρώτης αναμέτρησης των δύο ομάδων... εκμηδενίστηκε στο 12ο λεπτό με πέναλτι του Χόρχε Ντάνιελ Νούνιεζ. Εντούτοις, μόλις δύο λεπτά αργότερα, εκμεταλλευόμενος αντίστοιχη ελεύθερη εκτέλεση υπέρ της Ιντερνασιονάλ, ο Αντρές Ντ' Αλεσάντρο ισοφάρισε σε 1-1.

Στο 21ο λεπτό, ο Τίνγκα έβαλε τους φιλοξενούμενους μπροστά στο σκορ με 2-1 με κοντινή προβολή, αλλά ο Μάριο Γκονζάλεζ διαμόρφωσε το 2-2, τρία λεπτά αργότερα. Το συγκεκριμένο αποτέλεσμα, όμως, παρέμεινε ευνοϊκό για την Ιντερνασιονάλ, η οποία το υπερασπίστηκε μέχρι το τέλος του ματς, παρά την ασφυκτική πίεση που δέχθηκε.

Έτσι εξασφάλισαν οι Βραζιλιάνοι την παρουσία τους στον πρώτο όμιλο του Κόπα Λιμπερταδόρες. Στις 9 Φεβρουαρίου η Ιντερνασιονάλ θα υποδεχτεί την Χουάν Άουριτς του Περού, ενώ η βραζιλιάνικη Σάντος και οι Δε Στρόνγκεστ της Βολιβίας αποτελούν τους άλλους δύο συλλόγους του γκρουπ της φάσης των «32».

Όνσε Κάλντας: Μαρτίνεζ, Ράμος, Κασιέρα (65' Κουέρο), Αμάγια, Αγκουντέλο (17' Ντελ Βάλε), Γκονζάλεζ, Ρίβας, Νούνιεζ, Ακόστα, Μπελτράν (51' Ρεϊνόσο), Πατζόι.
Ιντερνασιονάλ: Μούριελ, Κλέμπερ, Ίντιο, Νέι, Μολέδο, Ντ' Αλεσάντρο, Γκουνιαζού, Τίνγκα (62' Έλτον), Μπολάτι, Εμποάμπα, Νταμιάο (79' Νταγκομπέρτο).