«Χρυσός» βαθμός για Σπόρτινγκ

Συντάκτης: Γιάννης Ασκούνης Δημοσίευση: Κυριακή, 02 Οκτωβρίου 2011 06.33

Η Σπόρτινγκ Κάνσας Σίτι στάθηκε αρκετά τυχερή στην έδρα των Σαν Χοσέ Έρθκουεϊκς και απέσπασε ισοπαλία με 1-1.

Οι «σεισμοί» κυριάρχησαν για το μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης, αλλά δεν μπόρεσαν να βρουν δίχτυα μέχρι το 85ο λεπτό. Μάλιστα στα πρώτα είκοσι λεπτά, ο σύλλογος του Σαν Χοσέ θα μπορούσε να είχε πάρει διαφορά στο σκορ με βάση τις ευκαιρίες που δημιούργησε.

Εν τέλει, στο 85ο λεπτό ο Κρις Βοντολόφσκι διαμόρφωσε το 1-0 με κοντινό σουτ. Ωστόσο, η χαρά της δικαίωσης διήρκησε μόλις ένα λεπτό, αφού με την σέντρα ο Τιλ Μπάνμπερι ισοφάρισε!

Έτσι, οι πρωτοπόροι του ανατολικού ομίλου ανέβηκαν στους 45 βαθμούς. Από την άλλη, οι Έρθκουεϊκς βρέθηκαν στους 32 και οκτώ μακριά από την προνομιούχα ζώνη.

Σαν Χοσέ Έρθκουεϊκς: Μπους, Μπέρλινγκ, Μόροου, Μπεϊτασούρ, Ερνάντεζ, Κοράλες, Στέφενσον (72’ Γκρίφιν), Ντόκινς, Μπάκα (66’ Γκίερτσεν), Κρόνιν, Βοντολόφσκι.
Σπόρτινγκ Κάνσας Σίτι: Νίλσεν, Σίνοβιτς, Σέζαρ, Μπέσλερ, Μάιερς, Κόλιν, Αρνάουντ, Τζέφερσον (87’ Ζούσι), Καμαρά (72’ Σαπόνγκ), Μπάνμπερι, Μπράβο (82’ Πέτερσον).