Από ένα ημίχρονο στο Κολοράντο

Συντάκτης: Γιάννης Ασκούνης Δημοσίευση: Κυριακή, 25 Σεπτεμβρίου 2011 05.40

Στο 1-1 έμειναν Κολοράντο Ράπιντς και Σαν Χοσέ Έρθκουεϊκς, αποτέλεσμα που ικανοποιεί περισσότερο τους γηπεδούχους.

Οι δύο ομάδες κυριάρχησαν αγωνιστικά για ένα ημίχρονο η καθεμία. Συγκεκριμένα, στο πρώτο, οι «σεισμοί» προηγήθηκαν με τον Κρις Βοντολόφσκι στο 18ο λεπτό, ενώ έχασαν αρκετές ευκαιρίες να μεγαλώσουν το προβάδισμα τους.

Στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης το σκηνικό ανατράπηκε και ο Ντρου Μόορ ισοφάρισε στο 71ο λεπτό εκμεταλλευόμενος επικίνδυνη εκτέλεση κόρνερ. Στα τελευταία λεπτά, όμως, οι Ράπιντς πρόσεξαν περισσότερο την άμυνα τους, αφού η ισοπαλία τους εξυπηρετούσε βαθμολογικά.

Συγκεκριμένα, με αυτή έφθασαν στους 42 βαθμούς και παρέμειναν εντός της προνομιούχας ζώνης πρόκρισης στα play off. Από την άλλη, ο σύλλογος του Σαν Χοσέ ανέβηκε στους 31 πόντους και έμεινε οκτώ πόντους μακριά από αυτή.

Κολοράντο Ράπιντς: Πίκενς, Κιμούρα, Βάιν, Κόμινγκες (90’ Τόμπσον), Μόορ, Σμιθ (58’ Μούλαν), Μαστροένι, Λαρέντοβιτς, Νιάσι, Κάμινγκς (65’ Καντί), Φολάν.
Σαν Χοσέ Έρθκουεϊκς: Μπας, Μόροου, Μπεϊτασούρ, Ατακόρα (30’ Ρινγκ), Μπέρλινγκ, Κοράλες, Πέτερσον (66’ Γκίερτσεν), Ντόκινς, Στέφενσον, Μπάκα (83’ Γκρίφιν), Βοντολόφσκι.