Ελπίζουν με Οντούρο

Συντάκτης: Γιάννης Ασκούνης Δημοσίευση: Κυριακή, 18 Σεπτεμβρίου 2011 00.08

Παρά το αριθμητικό τους μειονέκτημα, οι Σικάγο Φάιρ επιβλήθηκαν των Σίβας ΗΠΑ με 3-2 και βρέθηκαν έξι βαθμούς μακριά από την προνομιούχα ζώνη του MLS ενόψει των play off.

Οι γηπεδούχοι έδειξαν πως θα έφθαναν εύκολα στην νίκη, αλλά η αποβολή του Κόρι Γκιμπς στο 37ο λεπτό ανέτρεψε τα δεδομένα. Ο συγκεκριμένος 31χρονος διεθνής Αμερικανός είχε ανοίξει το σκορ μόλις στο δεύτερο λεπτό, ενώ στο 26ο ο Χουάν Πάμπλο Άνχελ διαμόρφωσε άθελα του το 2-0 με αυτογκόλ.

Ακολούθησε η απευθείας κόκκινη του Γκιμπς και οι φιλοξενούμενοι ανέλαβαν την πρωτοβουλία των κινήσεων. Μάλιστα ο νεοαποκτηθείς Άνχελ μείωσε σε 2-1 στο 61ο λεπτό και πήρε το… αίμα του πίσω. Μόλις δύο λεπτά αργότερα ο Νικ Λαμπρόκα ισοφάρισε.

Το 2-2 έμεινε αναλλοίωτο μέχρι το 85ο λεπτό, όταν ο Ντομινίκ Οντούρο σκόραρε από κοντά και πρόσφερε τρεις βαθμούς στις «φωτιές» του Φρανκ Κλόπας. Με αυτούς έφθασαν στους τριάντα έπειτα από 28 ματς. Από την άλλη, η Σίβας ΗΠΑ έμεινε στους 31.

Σικάγο Φάιρ: Τζόνσον, Σεγκάρες, Μίκουλιτς (80’ Παλαντίνι), Ανιμπάμπα, Γκιμπς, Πάπα (80’ Τσάβες), Πάουζ, Νιάρκο, Πάρντο, Γκρατσίνι (46’ Κουέστα), Οντούρο.
Σίβας ΗΠΑ: Κένεντι, Ουμάνα, Βαλέντιν, Τσάζιτς, Λαχούντ (46’ Τρουχίλο), Λαμπρόκα, Έλιοτ (46’ Γκέιβιν), Μορένο, Μονταΐνι, Μπράουν (65’ Κουρτουά), Άνχελ.

Κατηγορία: Κόσμος