«Καθαρά» οι Φάιερ

Συντάκτης: Γιάννης Ασκούνης Δημοσίευση: Κυριακή, 28 Αυγούστου 2011 04.48

Την δεύτερη συνεχόμενη τους νίκη πέτυχαν οι Σικάγο Φάιερ του Φρανκ Κλόπας, αφού επικράτησαν με 2-0 των Κολοράντο Ράπιντς εντός έδρας.

Ο Ντόμινικ Οντούρο πέτυχε το πρώτο γκολ ολοκληρώνοντας μία αντεπίθεση στο 17ο λεπτό και ο Κόρι Γκιμπς το δεύτερο με κοντινή κεφαλιά έπειτα από σέντρα του Σεμπαστιάν Γκραζίνι. Στο μεσοδιάστημα και στα πρώτα λεπτά, οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο του ρυθμού και δίκαια βρέθηκαν μπροστά στο σκορ.

Όσο περνούσε ο χρόνος, όμως, οι Ράπιντς κέρδιζαν έδαφος, αλλά δεν μπόρεσαν να ξεκινήσουν κάποια προσπάθεια ανατροπής του σκορ. Μοιραία έμειναν στους 41 πόντους και στην τέταρτη θέση της δυτικής περιφέρειας. Από την άλλη, η «φωτιά» προωθήθηκε στους 27 βαθμούς σε 26 ματς.

Σικάγο Φάιερ: Τζόνσον, Ανιμπάμπα, Γκαρκάν, Γκιμπς, Σεγκάρες, Νιάρκο (76’ Μπάρουτς), Πάρντο (46’ Παλαντίνι), Γκραζίνι, Πάπα, Πάους, Οντούρο (90’ Χούσιντιτς).
Κολοράντο Ράπιντς: Πίκενς, Ουάιν, Μαρσάλ, Μόουρ, Κιμούρα (69’ Ερλς), Τόμπσον (62΄ Κάμινγκς), Μαστροένι, Λαρέντοβιτς, Νιάσι, Μούλαν, Φόλαν (74’ Καντίι).

Κατηγορία: Κόσμος