Στην τετράδα οι Ντάιναμο

Συντάκτης: Γιάννης Ασκούνης Δημοσίευση: Δευτέρα, 15 Αυγούστου 2011 05.22

Οι Χιούστον Ντάιναμο κέρδισαν με 2-1 τους Πόρτλαντ Τίμπερς και εισέβαλαν στην προνομιούχα τετράδα της ανατολικής περιφέρειας του MLS.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο πρώτο ημίχρονο και κυριάρχησαν στον αγωνιστικό χώρο. Αφού έχασαν μερικές ευκαιρίες, ο Άνταμ Μοφάτ σκόραρε με μακρινό σουτ στο 17ο λεπτό. Το 2-0 διαμορφώθηκε στο 27ο με τον Μπράιν Τσινγκ. Οι Ντάιναμο πίεσαν για ένα τρίτο γκολ μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους, αλλά δεν τα κατάφεραν.

Η εικόνα διαφοροποιήθηκε στο δεύτερο 45λεπτο, αφού η ομάδα του Πόρτλαντ παρουσιάστηκε αποφασισμένη. Η πίεση στο πρώτο τέταρτο μετουσιώθηκε σε γκολ του Τζακ Τζιούζμπερι στο 56ο λεπτό. Αυτό προήλθε από γρήγορη αντεπίθεση, αλλά ταυτόχρονα αφύπνισε τον σύλλογο του Χιούστον.

Τελικά, δεν σημειώθηκε κάποιο άλλο γκολ, αλλά οι Ντάιναμο ήταν αυτοί που απώλεσαν περισσότερες ευκαιρίες παρά το προβάδισμα τους στο σκορ. Το σίγουρο είναι πως έφθασαν στους 31 βαθμούς και πλέον ισοβαθμούν με τους Νιου Γιορκ Ρεντ Μπουλς του Τιερί Ανρί στην τρίτη θέση της κατάταξης της περιφέρειας. Από την πλευρά τους, οι Τίμπερς έμειναν στους 26.

Χιούστον Ντάιναμο: Χολ, Χάινολτ, Φρίμαν, Μπόσγουελ, Ντέιβις (80’ Τέιλορ), Μόφατ, Ας, Κλαρκ (69’ Ουάτσον), Κάμερον, Κόστλι (56’ Ουίβερ), Τσινγκ.
Πόρτλαντ Τίμπερς: Πέρκινς, Χορστ, Μπράνερ, Τσαμπάλα, Νάγκμπε (73’ Αλχασάν), Τσάρα (46’ Μαρτσελίν), Πάλμερ, Ζίζο, Τζιούσμπερι, Κούπερ, Τζόνσον (40’ Περλάζα).