Κούρσα για δύο…

Καλύτερος ο Λεβαδειακός επικράτησε με 3-0 της Δόξας Δράμας και ουσιαστικά την έθεσε εκτός διεκδίκησης της ανόδου.

Για ένα ημίχρονο άντεξαν οι… ήρωες της Δόξας Δράμας στην αναμέτρηση με τον Λεβαδειακό. Αυτό γιατί στην επανάληψη η φυσική κατάσταση έπαιξε σημαντικό ρόλο και εκεί ήταν το σημείο όπου επικράτησε ο Λεβαδειακός και έφτασε στη νίκη με 3-0.

Με αυτό το αποτέλεσμα ουσιαστικά η ομάδα της Δράμας βγαίνει εκτός κούρσας της διεκδίκησης της ανόδου, καθώς έμεινε στους πέντε βαθμούς, την ώρα που ο ΟΦΗ έχει φτάσει στους 11 και ο Λεβαδειακός στους οκτώ, με τρεις αγωνιστικές να μένουν για το τέλος των play-of.

Στο πρώτο ημίχρονο ο ρυθμός ήταν χαμηλός. Οι δύο ομάδες δεν κατάφεραν να κάνουν αρκετές κλασικές ευκαιρίες με τον Λεβαδειακό να έχει τη πρωτοβουλία των κινήσεων και να ελέγχει ουσιαστικά την αναμέτρηση.

Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία ήρθε με την συμπλήρωση ενός τετάρτου της αναμέτρησης, όταν ο Κοιλιάρας βρέθηκε μέσα στη περιοχή, αλλά το σουτ του κατέληξε αρκετά άουτ.

Στο 40’ η Δόξα δημιούργησε τη πρώτη της μεγάλη ευκαιρία, όταν ο Χλωρός έκανε πολύ ωραία ενέργεια, αλλά το γυριστό του σουτ, κατέληξε λίγο άουτ. Στην αμέσως επόμενη φάση, ήρθε η σειρά του Λεβαδειακού να απολέσει μία σημαντική ευκαιρία. Τότε ο Ναπολεόνι βρέθηκε στα πλάγια της περιοχής, αλλά το σουτ του, κατέληξε κόρνερ, μετά από απόκρουση του Τοπαλίδη.

Στο δεύτερο ημίχρονο η διαφορά ήταν μεγάλη, καθώς ο Λεβαδειακός είναι περισσότερο προετοιμασμένος από την Δόξα Δράμας και η διαφορά φάνηκε άμεσα.

Στο 50’ ο Τριποτσέρης βρέθηκε στη μικρή περιοχή, αλλά το σουτ του κατέληξε άουτ. Στο 56΄ήρθε η δικαίωση για τον Λεβαδειακό, καθώς ο Ζουρούδης με ωραίο διαγώνιο σουτ, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Τοπαλίδη, ανοίγοντας τον δρόμο για τη νίκη των Βοιωτών.

Πέντε λεπτά αργότερα ο Τριποτσέρης μετά από κόρνερ με κοντινή κεφαλιά, έκανε το 2-0 για την ομάδα του Γιάννη Παπακώστα, με τον Ζουρούδη να ολοκληρώνει τον θρίαμβο κάνοντας το 3-0 με πλασέ στο 79’. Το σκορ θα μπορούσε να είναι μεγαλύτερο, καθώς οι Μπουντόπουλος και Ταραλίδης βρήκαν το δοκάρι, όπως και ο Τσιμπλίδης νωρίτερα για την πλευρά της Δόξας Δράμας.

Πλέον ο Λεβαδειακός τα παίζει όλα για όλα στην επόμενη αγωνιστική με τον ΟΦΗ στο «Ελ Πάσο», καθώς με νίκη θα πατήσει κορυφή και θα μπει και πάλι δυνατά για να πάρει τη πρώτη θέση της ανόδου.

Δείτε τα αποτελέσματα και τη βαθμολογία των play off ΕΔΩ.

Θυμηθείτε την εξέλιξη της αναμέτρησης όπως σας την μετέδωσε το Onsports, παρακάτω.

{coveritlive}ea7128ebc8{/coveritlive}

Στέφανος Τσιτσιπάς: Ήττα στο διπλό της Βαρκελώνης - Την Τετάρτη αντιμετωπίζει τον Όφνερ
Παναθηναϊκός: «Συναντήθηκε με τον Αλαφούζο ο Τερίμ, συνεχίζει ακόμα κι αν χάσει τον τίτλο»
Λεβερκούζεν: Φεύγει ο Μπονιφάτσε - Κλείνει Μπέιερ
Παναθηναϊκός AKTOR: Κυκλοφόρησαν κι εξαφανίζονται τα εισιτήρια για τα playoffs της EuroLeague