«Σμαραγδένια» προσγείωση!

Παρά τα πολλά προβλήματα ο Διαγόρας επικράτησε της Δόξας Δράμας με 1-0 στο «σμαραγδένιο νησί», προσγειώνοντας ανώμαλα τους «μαυραετούς».

Στο πρώτο ημίχρονο μπορεί ο δυνατός αέρας να ήθελε να κλέψει λίγο από τη δόξα των πρωταγωνιστών, αλλά οι ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων απέδειξαν ότι αντέχουν στα πολλά… μποφόρ.

Και ενώ ο δυνατός αέρας απέτρεψε τους θεατές να βρεθούν στις κερκίδες του «Διαγόρα», οι δύο ομάδες έχοντας καλό ρυθμό και ανταμείβοντας τους 500 περίπου θεατές,  δεν έδειξαν να πτοούνται.

Και πως όχι όταν γυρίζεις και στο παρατσούκλι «μαυραετός». Οι «μαυραετοί» της Δόξας λοιπόν με πρωταγωνιστή των Χατζηπαντελίδη βρισκόντουσαν σε υψηλές πτήσεις καθ’ όλη τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου και θέλησαν να κατέβουν πιο χαμηλά μόνο για να… «επιτεθούν» στους παίκτες του Διαγόρα.

Έτσι, στο πλαίσιο μιας τέτοιας επίθεσης θέλησαν να αρπάξουν αρχικά με τα… νύχια τους γηπεδούχους, όταν ο Χλωρός στο 30' κέρδισε το πέναλτι από τον Σαλαμαστράκη, με τον Γκονζάλες να αναλαμβάνει την εκτέλεση.

Ο Ταμπάσης ωστόσο ήταν πολύ… σκληρός για το ράμφος του Ισπανού αποδεικνύοντας με τον πιο εμφατικό τρόπο πως είναι ο πιο φορμαρισμένος παίκτης της ομάδας από το «σμαραγδένιο νησί».

Και σαν να μην έφθανε αυτό ο Ρέγες έξι λεπτά αργότερα θα απειλήσει… στέλνοντας την μπάλα στο αριστερό κάθετο δοκάρι μετά  από απευθείας εκτέλεση φάουλ.

Το πρώτο ημίχρονο παρά τις εκατέρωθεν ευκαιρίες, θα λήξει ισόπαλο με το στείρο 0-0 ενώ μέχρι και το πρώτο εικοσάλεπτο του δευτέρου μέρους τίποτα δεν θα αλλάξει.

Ο ρυθμός του αγώνα μάλιστα είχε πέσει αισθητά ώσπου ανέλαβε δράση ο Γεωργίου. Κάνοντας πράξη την… απειλή του Μαρκόφσκι θα βάλει μπροστά τους γηπεδούχους με σουτ μέσα από την περιοχή μετά από εκτέλεση κόρνερ του Ρέγες.

Αυτό όχι μόνο προσγείωσε τους «μαυραετούς» αλλά τους έφερε και τον ουρανό… σφοντύλι  αφού αντί να αντιδράσουν, ο Διαγόρας ήταν αυτός που ανέλαβε τα ηνία του αγώνα με το 1-0 να παραμένει μέχρι το τέλος.

Με αυτή την νίκη οι γηπεδούχοι, κόντρα στα προγνωστικά, παρέμειναν ζωντανοί στο κυνήγι της ανόδου με τη Δόξα να υποχωρεί κάτω από τις θέσεις που οδηγούν στα play off ανόδου.

Θυμηθείτε τον αγώνα λεπτό προς λεπτό EΔΩ

Γιάννης Αντετοκούνμπο: Παντρεύεται στην Ελλάδα το καλοκαίρι - Πού θα γίνει ο γάμος (vid)
Ολυμπιακός - Άστον Βίλα: Με 1.600 φιλάθλους οι Άγγλοι στο «Γ. Καραϊκάκης»
Ο Γουόρνικ δικαιώνει Παναθηναϊκό και Αταμάν για τα σοβαρά διαιτητικά λάθη στο Game1 με τη Μακάμπι
Αθλητικές μεταδόσεις: Πού θα δείτε Παναθηναϊκός AKTOR - Μακάμπι και τελικό Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός