Έσωσε την παρτίδα στο τέλος

Ο ΠΑΣ Γιάννινα μπορεί να απέδρασε από την Ηλιούπολη με τον βαθμό (1-1), η νίκη όμως είναι το αποτέλεσμα που του άξιζε.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν την υπεροχή στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, δημιούργησαν ευκαιρίες, αλλά τελικά αναδείχθηκαν ισόπαλοι 1-1 με τους Αθηναίους, οι οποίοι τους έσπασαν το σερί των έξι συνεχόμενων νικών.

Τα πρώτα δέκα λεπτά ήταν αναγνωριστικά για τις δύο ομάδες, οι οποίες προσπάθησαν να βρουν τα πατήματά τους στον αγωνιστικό χώρο. Στη συνέχεια, ο ΠΑΣ Γιάννινα, ανέλαβε την πρωτοβουλία των κινήσεων, και έψαξε το γκολ, κυρίως από τη δεξιά πλευρά, όπου συχνά πυκνά έβγαινε ο Σκούφαλης.Οι Γιαννιώτες, άσκησαν πίεση στην εστία των γηπεδούχων, και έφτασαν κοντά στο γκολ στο 23’. Ο Μπακαγιόκο, πάσαρε έξυνα στον Ντεβινσέντι μέσα στην περιοχή από τα αριστερά, ο οποίος από θέση τετ α τετ δεν κατάφερε να πλασάρει τον Μαράμα, στέλνοντας την μπάλα ελάχιστα άουτ από το αριστερό δοκάρι.

Δύο λεπτά αργότερα, ο Τζάννης τροφοδότησε τον Βάντερσον, έξω από την μεγάλη περιοχή, ο οποίος έπιασε το ισχυρό σουτ, υποχρεώνοντας τον Μαράμα να παραχωρήσει κόρνερ, με εντυπωσιακή εκτίναξη. Οι παίκτες του Στέφαν Ντεμόλ, εξακολουθούσαν να έχουν την πρωτοβουλία των κινήσεων, χωρίς όμως ουσιαστικό αποτέλεσμα, κι έτσι όπως συμβαίνει στο ποδόσφαιρο σε ανάλογες περιπτώσεις, λειτούργησε ο… άγραφος νόμος.

Στο 38΄η Ηλιούπολη βγήκε στην αντεπίθεση, οι αμυντικοί του ΠΑΣ Γιάννινα έκαναν, δίνοντας τη δυνατότητα στον Κρητικό να γίνει κάτοχος της μπάλας. Ο επιθετικός των γηπεδούχων έκανε το σουτ προ του Συκαλιά, ο οποίος απέκρουσε την μπάλα, στη συνέχεια αυτή κόντραρε στο σώμα του Κρητικού, και κατέληξε στα δίχτυα.Με αυτό τον… περιπετειώδη τρόπο, η Ηλιούπολη πήρε το προβάδισμα στο σκορ (1-0), το οποίο δεν άλλαξε μέχρι το σφύριγμα της λήξης που έστειλε τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ηλιούπολη ανέβασε την απόδοσή της κι αυτό βοήθησε στο να αποκτήσει το παιχνίδι μια άγρια ομορφιά.Οι γηπεδούχοι μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο επιδεικνύοντας πάθος και αποφασιστικότηταγια να κρατήσουν το 1-0 και τα κατέφεραν πολύ καλά, για 43 λεπτά, οπότε δέχθηκαν την ισοφάριση.Από την άλλη πλευρά οι παίκτες του ΠΑΣ Γιάννινα συνέχισαν την πίεση προς την εστία του Μαράμα, δημιούργησαν κάποιες φάσεις κυρίως από την δεξιά πλευρά, όπου έβγαινε στην κόντρα ο Σκούφαλης, αλλά δεν ήταν ουσιαστικοί στην τελική προσπάθεια. Η υπεροχή του «Άγιαξ της Ηπείρου», απέδωσε τελικά καρπούς στο 88’, όταν ο Ντάσιος έκανε την σέντρα από τη δεξιά πλευρά και ο Φουρτάδο με κεφαλιά, διαμόρφωσε το τελικό 1-1.

Super League LIVE: ΑΕΚ – Παναθηναϊκός, Άρης – Ολυμπιακός και Λαμία – ΠΑΟΚ
Η ανακοίνωση της ΕΛ.ΑΣ. για τις έρευνες στα σπίτια των συλληφθένων για τα επεισόδια στου Ρέντη
Ψυχολογική τόνωση από Δημήτρη Γιαννακόπουλο
Παναθηναϊκός AKTOR: «Μάρτυρες "καταδρομικής επιχείρησης" εποχής Μπερτομέου - Δείξτε σεβασμό»