Εύκολα και δίκαια οι «σταχυοφόροι»!

Την έκτη του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα της Football League πανηγύρισε, σήμερα (30/1), στο γήπεδο του Ευόσμου, ο Αγροτικός Αστέρας επικρατώντας με σκορ 2-0 του Πιερικού, στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής.

Οι «σταχυοφόροι» του Περικλή Αμανατίδη πήραν… σημαντική ανάσα, στην προσπάθεια τους ν’ απομακρυνθούν από τις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας, ενώ παράλληλα πλησίασαν τον Πιερικό στον ένα βαθμό.

Ο Αγροτικός Αστέρας, παρά το γεγονός ότι στερήθηκε την συμπαράσταση των οπαδών του -η διοίκηση του συλλόγου δεν κατάφερε να τακτοποιήσει τις οικονομικές τις εκκρεμότητες με την εφορία και κατά συνέπεια δεν της επετράπη να τυπώσει εισιτήρια για την σημερινή αναμέτρηση- ήταν καλύτερος του αντιπάλου του στη μεγαλύτερη διάρκεια του ματς κι έφτασε δίκαια στην τελική επικράτηση.

Το σκορ άνοιξε με την εκπνοή του πρόσθετου χρόνου στο α’ ημίχρονο ο Γέσιτς με δυνατό, διαγώνιο, σουτ.

Η ομάδα του Ευόσμου είχε ακόμα μία μεγάλη ευκαιρία στο πρώτο 45άλεπτο, όταν στο 31’ ο Τσουκαλίδης με απ’ ευθείας εκτέλεση φάουλ έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Γουμάγια.

Οι γηπεδούχοι μάλιστα, διαμαρτυρήθηκαν έντονα και για πέναλτι, λίγο πριν την συμπλήρωση του πρώτου ημιώρου στο παιχνίδι, ζητώντας χέρι του Πέτρου σε σέντρα του Σαπάνη…

Στο β’ ημίχρονο, ο Πιερικός του Σταύρου Διαμαντόπουλου προσπάθησε -δίχως επιτυχία- να ισορροπήσει το παιχνίδι, με τον πολύπειρο τεχνικό ν’ αναγκάζεται να ρίξει στο ματς και τον Μαρσέλο Πέντα, παρά το γεγονός ότι ο Αργεντίνος μεσοεπιθετικός μπήκε την τελευταία στιγμή στην 18άδα έχοντας χάσει πολλές προπονήσεις την προηγούμενη εβδομάδα.

Τελικά ο Αγροτικός Αστέρας διπλασίασε τα τέρματά του στο 56ο λεπτό της αναμέτρησης με τον Ναλμπάντη. Ο επιθετικός των «πράσινων» δεν είχε πρόβλημα να σκοράρει με δυνατό σουτ, έπειτα από σέντρα του Ν. Παπαδόπουλου από τα αριστερά και «στρώσιμο» της μπάλας με το κεφάλι από τον Σαπάνη.

Εν κατακλείδι, η νίκη του Αγροτικού Αστέρα μπορεί να χαρακτηριστεί δίκαιη, καθώς ο Πιερικός δεν κατάφερε -ουσιαστικά ποτέ- να γίνει απειλητικός για την εστία των γηπεδούχων.

ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: Τα highlights της νίκης τίτλου των «κιτρινόμαυρων» κι οι δηλώσεις Αλμέιδα, Τερίμ
Μπαρτσελόνα – Ολυμπιακός 75-77: Ξεκίνημα με «break» οι «ερυθρόλευκοι» | «Διπλό» και για τη Φενέρ