Ήττα ΠΑΣ με σεφτέ Κουέβας

Οι «κυανόλευκοι» στο πρώτο φιλικό προετοιμασίας στο Ζέεφελντ γνώρισαν την ήττα με σκορ 3-1 από τη Σίβασπορ.

Την απόδοση του δευτέρου ημιχρόνου απέναντι στην τουρκική ομάδα κρατούν οι Ηπειρώτες από τη φιλική αναμέτρηση της Δευτέρας (25/07). Ο «Άγιαξ της Ηπείρου» με δεδομένο ότι έδωσε το πρώτο τεστ άφησε καλές εντυπώσεις, ενώ τα χαμόγελα ήρθαν από την απόδοση των νεοαποκτηθέντων Έκτορ Λουίς Κουέβας και Άντι Λίλα.

Το ματς διεξήχθη σε γήπεδο που βρίσκεται 80 χιλιόμετρα μακριά από το ξενοδοχείο που έχει καταλύσει η αποστολή και το παρακολουθήσε ο μεγαλομέτοχος Γιώργος Χριστοβασίλης και περίπου 10 οργανωμένοι οπαδοί του συνδέσμου «Blue Vayeros».

Η Σίβασπορ άνοιξε το σκορ στο 46’ με πέναλτι του Ενεράμο, αλλά ο ΠΑΣ ισοφάρισε στο 67’ με τον Κουέβας έπειτα από κάθετη μπαλιά του Ντε Βισέντι. Στο τελευταίο 15άλεπτο οι Τούρκοι (πιο έτοιμοι) ανέβασαν απόδοση και σκόραραν δύο φορές με τους Μεμέτ Νας (84’) και Μουράτ Ακτά (87’).

ΠΑΣ : Ταμπάσης, Οικονόμου, Ανδράλας, Λίλα, Ντάσιος, Τσάνης, Κώτσιος, Μιχαήλ, Βίλα, Τζάνης, Μπεσέρα. Στο β΄ ημίχρονο αγωνίσθηκαν οι Φεγκρούς, Πάντος, Τζημόπουλος, Χούτ, Μαργαρίτης, Κειτά, Πατσατζόγλου, Κυριάκος, Γεωργίου, Κουέβας, Ντε Βισέντι.

ΣΙΒΑΣΠΟΡ: Μιχάι, Ουγκούρ, Ναβρατίν, Μουράτ Ακτά, Χαϊρέτιν, Καντίρ, Κίλιτς, Ράντα, Οζκάρα, Γιλμάζ, Ενεράμο. Στην επανάληψη αγωνίσθηκαν οι Κότσα, Αλι Ατάμ, Ερντάλ, Ντιάν, Καράκας, Μεμέτ Νας, Μεντόζα, Μπάσεν.

Ιστιοπλοΐα: Πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες για Κοκκαλάνη, Μαραμενίδη και αδέρφια Σπανάκη