Φιλική… πεντάρα ο ΟΦΗ

Πιστοποιώντας την πολύ καλή αγωνιστική κατάσταση στην οποία βρίσκεται, ο ΟΦΗ επικράτησε του ΠΟΑ, σε φιλικό παιχνίδι, το Σάββατο το απόγευμα (21/05), στο Βαρδινογιάνειο Αθλητικό Κέντρο με 5-1.

Οι «ασπρόμαυροι» ήταν εξαιρετικοί στο α’ μέρος, διάστημα στο οποίο σημείωσαν τα τέσσερα από τα πέντε συνολικά τέρματά τους, ενώ στην επανάληψη κατέβασαν στροφές. Δύο φορές βρήκε δίχτυα ο Πιότρ Βλόνταρτσικ (7’, 11’), και από μία οι Κώστας Κιάσσος (27’), Γιώργος Κατσικογιάννης (45’). Ενδιάμεσα (38'), είχε προηγηθεί το αυτογκόλ του Λεμπιδάκη.

Οι Ατσαλενιώτες με πολλά νέα παιδιά στη σύνθεσή τους, τα οποία άφησαν ελπιδοφόρα μηνύματα για το μέλλον, μείωσαν προσωρινά σε 3-1, με πέναλτι του Καπετανάκη στο 32’. Εκτός των σκόρερ, από την ομάδα του Νίκου Αναστόπουλου, διακρίθηκαν επίσης οι Βασίλης Ρόβας, Φώτης Παπουλής, Άρης Γαλανόπουλος, Παναγιώτης Ζορμπάς, Κένταλ Ουκάρ, χωρίς να υστερήσει κάποιος από τους υπόλοιπους.

Ο ΟΦΗ άνοιξε το σκορ στο 7’, με πλασέ στην κίνηση του Βλόνταρτσικ, ύστερα από γύρισμα του Παπουλή από αριστερά και διπλασίασε τα τέρματά του, τέσσερα λεπτά αργότερα. Ο Κιάσσος έδωσε έτοιμο γκολ στον Βλόνταρτσικ που με πλασέ, σε κενή εστία, δεν είχε πρόβλημα να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα. Στο 27’ ο Κιάσσος με σουτ απ’ το ύψος της περιοχής έστειλε τη μπάλα στη δεξιά γωνία του Μακαρώνα και ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-0. Το 3-1 για τον ΠΟΑ έγινε στο 32’ με πέναλτι που κέρδισε ο Καπετανάκης από τον Μπερτίν και εκτέλεσε εύστοχα ο ίδιος, στην αριστερή γωνία του Κασμερίδη (παρ’ ότι έπεσε στη σωστή γωνία ο Σερραίος γκολκίπερ, δεν μπόρεσε ν’ αποκρούσει). Στο 38’ έπειτα από σέντρα του Κατσικογιάννη από δεξιά, ο Λεμπιδάκης στην προσπάθειά του ν’ απομακρύνει έστειλε τη μπάλα στο βάθος της εστίας της ομάδας του για να γίνει το 4-1 (σκορ ημιχρόνου).

Στο β’ 40λεπτο (80 λεπτά είχε΄συνολική διάρκεια ο αγώνας) οι γηπεδούχοι σημείωσαν άλλο ένα τέρμα, στο 45’ με κεφαλιά του Κατσικογιάννη, εκμεταλλευόμενος τη σέντρα του Γαλανόπουλου από αριστερά.

«Σφύριξε» ο κ. Ζαχαριουδάκης (Α. Δασκαλάκης – Γ. Δασκαλάκης).

ΟΦΗ: Κασμερίδης (41’ Ξενοδόχοφ), Γαλανόπουλος, Πίτσος, Γεωργίου (41’ Ουκάρ), Μπερτίν (41’ Ζαχαράκης), Κατσικογιάννης, Ρόβας, Κιάσσος, Βλόνταρτσικ, Ζορμπάς, Παπουλής (41’ Καμπάνταης).

ΠΟΑ: Μακαρώνας, Αλέξ. Χαλκιαδάκης (41’ Χονδρογιάννης), Ηλ. Τριχάκης (68’ Αλέξ. Χαλκιαδάκης), Καπετανάκης, Λεμπιδάκης, Ν. Χαλκιαδάκης, Φραγκιαδάκης (41’ Καρβελάς), Μαθιουδάκης (41’ Χαρμπής), Μπουτσάκης (55’ Παπαδομιχελάκης), Βρεττός (61’ Φραγκιαδάκης), Γ. Γιακουμάκης.

Ηράκλειο: Τάσος Βαρδάκης

Premier League: Η τεχνητή νοημοσύνη της DANZ προβλέπει πρωταθλητή, υποβιβασμό και πρώτο σκόρερ
ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: Τα highlights της νίκης τίτλου των «κιτρινόμαυρων» κι οι δηλώσεις Αλμέιδα, Τερίμ
Μπαρτσελόνα – Ολυμπιακός 75-77: Ξεκίνημα με «break» οι «ερυθρόλευκοι» | «Διπλό» και για τη Φενέρ