Το ήθελαν, το πήραν

Ενδιαφέρον μόνο τα Τρίκαλα είχαν στην αναμέτρηση με τον Διαγόρα στη Ρόδο και κατάφεραν να πάρουν τη νίκη με σκορ 1-0.

Οι Ροδίτες ήταν αδιάφοροι, ενώ η ομάδα του ΑΟΤ ήθελε να πάρει τους τρεις βαθμούς για να διασφαλίσει την τέταρτη θέση, που της δίνει αβαντάζ ενόψει των play off. Το μοναδικό τέρμα της συνάντησης πέτυχε ο Μανουσάκης με κεφαλιά στο 62’.

Με αρκετές απουσίες αγωνίστηκαν Διαγόρας και Τρίκαλα, με τις δύο ομάδες να έχουν μόλις τρεις αναπληρωματικούς στον πάγκο. Το πρώτο ημίχρονο ήταν ιδιαίτερα κακό ποιοτικά, με τον ΑΟΤ να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων, ωστόσο να μη μπορεί να γίνει απειλητικός. Από την πλευρά τους οι Ροδίτες, όντας βαθμολογικά αδιάφοροι, είχαν περιοριστεί σε παθητικό ρόλο. Το παιχνίδι απέκτησε κάποιο ενδιαφέρον μετά το πρώτο ημίωρο, με τα Τρίκαλα να ανεβάζουν στροφές στην απόδοσή τους. Κάποιες προσπάθειες του Στεπάνοβιτς, όμως, δεν ολοκληρώθηκαν και το 0-0 διατηρήθηκε ως το τέλος του ημιχρόνου.

Τα Τρίκαλα στο δεύτερο ημίχρονο μπήκαν αποφασισμένα για να πάρουν τη νίκη. Ο Βαζάκας στο 60’ έριξε στο παιχνίδι τον Μίνγκα για να δώσει πιο επιθετική πνοή στην ομάδα του. Και δύο λεπτά αργότερα, ο Μίνγκας έβγαλε την μπαλιά και ο Μανουσάκης με κεφαλιά έκανε το 0-1! Μετά το γκολ, οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν τον έλεγχο της αναμέτρησης, αλλά ο ρυθμός έπεσε και δεν σημειώθηκαν ιδιαίτερες φάσεις. Το τελικό σφύριγμα βρήκε τα Τρίκαλα να πανηγυρίζουν μια σημαντική νίκη, ενόψει των play off.

Θυμηθείτε τις φάσεις του αγώνα λεπτό προς λεπτό ΕΔΩ.

ΠΑΜΕ ΣΤΟΙΧΗΜΑ: Περισσότερα από 28 εκατομμύρια ευρώ σε κέρδη μοίρασε την προηγούμενη εβδομάδα