Με… αγρινιώτικη μαγκιά

Με σκόρερ τον Καραμαλίκη στο 58ʼ ο Παναιτωλικός απέδρασε με το «διπλό» από το Ελληνικό, επικρατώντας 1-0 του Εθνικού για την 32η αγωνιστική της Football League.

Με τη νίκη αυτή ο Παναιτωλικός συνέχισε να «καλπάζει» ολοταχώς για την Super League, ενώ από την άλλη ο Εθνικός γνώρισε την ήττα για δέκατη φορά και βαδίζει αργά και βασανιστικά στην Football League 2.

Μετά τα πέντε πρώτα αναγνωριστικά λεπτά οι δύο ομάδες ξεκίνησαν σιγά-σιγά να πιέζουν, με τον Εθνικό να βρίσκει πιο γρήγορα τα πατήματά του και να προσπαθεί να κάνει παιχνίδι.

Οι Πειραιώτες, μάλιστα, είχαν την πρώτη τους καλή ευκαιρία με τον Ψιάνο στο 9ο λεπτό της αναμέτρησης. Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι απάντησαν γρήγορα με το σουτ του Θεοδωρίδη στο 15ʼ, ενώ ο Γκούρμα με δυνατή κεφαλιά προσπάθησε και αυτός με την σειρά του να απειλήσει την εστία του Παγούδη.

Το ματς ήταν κεκλεισμένων των θυρών, ωστόσο αυτό δεν πτόησε κάποιους οπαδούς να μπουν στο γήπεδο και να δουν το ματς, αποχώρησαν όμως στο ημίχρονο. Στην εκπνοή του πρώτου μέρους ο Σιλιγαρδάκης έκανε ένα δυνατό σουτ και ο Τζενάμο απέκρουσε με υπερένταση.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναιτωλικός μπήκε αποφασισμένος. Στο 51’ ο Θεοδωρίδης έριξε την προειδοποιητική βολή, για να έρθει ο Καραμαλίκης με κεφαλιά - ψαράκι μετά από σέντρα του Μπαϊκαρά στο 58ʼ να ανοίξει το σκορ.

Ο Εθνικός προσπάθησε να αντιδράσει, ωστόσο ο ανορθόδοξος τρόπος με τον οποίο προσπαθούσε δημιουργήσει  ευκαιρίες δεν ανησύχησε τους αμυντικούς του Τζενάμο.

Όσο περνούσε η ώρα, οι «κυανόλευκοι» αποκτούσαν μια φλύαρη υπεροχή, ενώ σιγά σιγά έμοιαζαν να μένουν από δυνάμεις. Από την άλλη οι Αγρινιώτες είχαν άλλη μια ευκαιρία να «κλειδώσουν» το ματς στο 73ʼ με τον Μπαϊκαρά.

Μετά το τέλος του παιχνιδιού, την ώρα που οι παίκτες του Παναιτωλικού κατευθύνονταν προς τα αποδυτήρια, οι οπαδοί του Εθνικού, που βρίσκονταν στο γήπεδο, προσπάθησαν να επιτεθούν στους ποδοσφαιριστές του Μπάμπη Τεννέ, με τους ψυχραιμότερους να επιχειρούν να ηρεμήσουν τα πνεύματα.

Θυμηθείτε την εξέλιξη του παιχνιδιού όπως σας την μετέδωσε το Onsports ΕΔΩ.