Χτυποκάρδια… στην Αναγέννηση

Η αγωνία της Αναγέννησης Καρδίτσας για τη συμμετοχή της στα play out πήρε παράταση, μετά τη λευκή ισοπαλία που παραχώρησε στον Λεβαδειακό.

Η ομάδα του Βάιου Καραγιάννη ήθελε πάση θυσία τη νίκη, αλλά τελικά αρκέστηκε στον έναν βαθμό, με τον οποίο διατήρησε τις ελπίδες της για να διεκδικήσει την παραμονή της στη Football League, μέσα από τη διαδικασία των αγώνων κατάταξης.

Από την άλλη πλευρά, ο Λεβαδειακός δεν μπόρεσε να φύγει από το γήπεδο της Αναγέννησης με τους τρεις βαθμούς στις αποσκευές του, παρέμεινε ωστόσο μέσα στο κυνήγι μιας θέσης στα play off. Το παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο δεν είχε να παρουσιάσει ιδιαίτερες συγκινήσεις.

Οι γηπεδούχοι ήταν ακίνδυνοι επιθετικά, σε αντίθεση με την ομάδα της Λιβαδειάς, η οποία ήταν πιο κινητική, αναλαμβάνοντας περισσότερες πρωτοβουλίες στον επιθετικό τομέα.

H ομάδα του Γιάννη Παπακώστα, απείλησε την εστία του Καρακώστα στο 24΄, όταν ο Ταραλίδης εκτέλεσε φάουλ από την αριστερή πλευρά, αλλά ο τερματοφύλακας της Καρδίτσας αντέδρασε σωστά, απομακρύνοντας τον κίνδυνο για την εστία του.

Η Αναγέννηση προσπάθησε να απαντήσει στο 40΄, όταν ο Μπιτέλης από πολύ καλή θέση μέσα από τη μικρή περιοχή, έκανε το σουτ, στέλνοντας όμως την μπάλα άουτ.

Αυτές ήταν οι πιο σημαντικές φάσεις στο πρώτο μέρος, με τους Καρδιτσιώτες και το συγκρότημα της Λιβαδειάς να πηγαίνουν στα αποδυτήρια, χωρίς να έχουν σημειώσει γκολ.

Στο δεύτερο ημίχρονο το σκηνικό δεν άλλαξε. Το παιχνίδι κύλησε στο ίδιο μοτίβο, με την Αναγέννηση να προσπαθεί, αλλά να μην καταφέρνει να απειλήσει την εστία του Στρατηλάτη και τον Λεβαδειακό να αναλαμβάνει περισσότερες πρωτοβουλίες, χωρίς ουσιαστικό αποτέλεσμα.

Μαρία Σάκκαρη: Πρόκριση στη Μαδρίτη με κυριαρχική εμφάνιση
Γιαννακόπουλος: Mην υπάρξουν αντιδράσεις για τη διαιτησία - Δική μου δουλειά να διασφαλίσω το 50-50
Μακάμπι Τελ Αβίβ: Αλλαγή έδρας για τα ματς με τον Παναθηναϊκό AKTOR και με περισσότερους φιλάθλους
Σούπερ προσφορά* από το Pamestoixima.gr για τη σημερινή μάχη του Παναθηναϊκού στη Euroleague