Πτήση για play off

Η Δόξα Δράμας επικράτησε του ΠΑΣ Γιάννινα με 2-0 και πλησίασε ακόμα περισσότερο στις θέσεις που οδηγούν στα play off.

Οι «μαυραετοί» γνώριζαν ότι μόνο με το τρίποντο θα μπορούσαν να έχουν ελπίδες για τα play off, με την προϋπόθεση να μην κέρδιζαν τα Τρίκαλα και ο Διαγόρας. Αυτό συνέβη κατά το… ήμισυ, καθώς τα Τρίκαλα κατάφεραν στο τέλος να πάρουν τη νίκη, ενώ αντίθετα ηττήθηκε η ομάδα της Ρόδου.

Η Δόξα Δράμας άρχισε πιο δυνατά τον αγώνα και το ακυρωθέν γκολ του Χλωρού πείσμωσε περισσότερο τους γηπεδούχους, οι οποίοι ήλεγχαν το χώρο της μεσαίας γραμμής.

Η ομάδα του Μιχάλη Γρηγορίου ήταν πολύ επικίνδυνη, κυρίως στις επιθέσεις της από τις πτέρυγες, με τον Μπαξεβανίδη να έχει κάνει κτήμα του τη δεξιά πλευρά. Στο 4’ ο Χατζηπαντελίδης μόνος του απέναντι στον Κηπουρό δεν κατάφερε να τον πλασάρει, ενώ δύο λεπτά αργότερα το σουτ του Πατσατζόγλου χτυπάει στο οριζόντιο δοκάρι του Σερεμέτ.

Αυτή ουσιαστικά ήταν και η μοναδική αξιόλογη φάση για τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι δεν μπορούσαν να αναπτυχθούν, όπως θα ήθελαν. Στο 32’ η υπεροχή της Δόξας απέφερε καρπούς, όταν ο Χλωρός εκμεταλλεύτηκε ένα λάθος της άμυνας του ΠΑΣ και με σουτ άνοιξε το σκορ για τους «μαυραετούς«.

Στο δεύτερο ημίχρονο δεν άλλαξε η εικόνα του αγώνα. Η Δόξα συνέχισε να έχει την υπεροχή και ουσιαστικά σφράγισε την νίκη με τον Κάμπελ (62’), λίγα δευτερόλεπτα μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο. Με αυτή την 14η νίκη της στο φετινό πρωτάθλημα συνεχίζει να ελπίζει για είσοδο στα play off.

Θυμηθείτε τον αγώνα λεπτό προς λεπτό πατώντας ΕΔΩ

Ολυμπιακός – Προμηθέας 80-69: Επιστροφή στις νίκες στη Basket League πριν την Μπαρτσελόνα
Euroleague: Παναθηναϊκός AKTOR κι Ολυμπιακός θα δώσουν τις ίδιες ημέρες τα Game 3 και 4