Εύκολα και απλά η Κέρκυρα

Η Κέρκυρα δεν συνάντησε δυσκολίες και έφτασε στη νίκη με 3-0 απέναντι στον Πανελευσινιακό.

Οι Φαίακες έκαναν το καθήκον τους απέναντι στον Πανελευσινιακό και πήραν τη νίκη χωρίς να φορτσάρουν, ισοβαθμώντας παράλληλα με τον Απόλλωνα.

Έπειτα από το τρίποντο με την Παναχαϊκή η Κέρκυρα συνέχισε το νικηφόρο σερί της και πέρασε προσωρινά στην κορυφή περιμένοντας να μάθει το αποτέλεσμα της ΑΕΛ.

Στα του αγώνα, οι Φαίακες δυσκολεύονταν να δημιουργήσουν φάσεις. Είχαν κάποιες καλές στιγμές με πρώτη την κεφαλιά του Παμλίδη στο 11', αλλά ο Πανελευσινιακός άντεχε στην πίεση που δεχόταν.

Όλα αυτά μέχρι το 33', όταν ο Ιμπραΐμ ανέτρεψε τον Ζορμπά. Ο Κόντος έκανε το 1-0 στο αμέσως επόμενο λεπτό, ενώ ο Ζορμπάς με ωραίο σουτ στο 36' ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 2-0.

Κάπου εκεί τελείωσαν όλα. Αυτό το τρίλεπτο ήταν αρκετό για να κρίνει την αναμέτρηση, αφού οι φιλοξενούμενοι δεν μπορούσαν να αντιδράσουν. Συνέχισαν να παίζουν κλειστά και σε όλο το υπόλοιπο ματς δείχνοντας αδυναμία ακόμη και στο να κυκλοφορήσουν την μπάλα.

Χαρακτηριστικό της υπεροχής της Κέρκυρας ήταν ότι ο Αραμπαρτζής ήταν θεατής της αναμέτρησης. Δεν χρειάστηκε να επέμβει σε καμία περίπτωση και γι' αυτό τόσο εκείνος όσο και οι αμυντικοί του δεν μπορούν να κριθούν.

Η Κέρκυρα όσο περνούσαν τα λεπτά κατέβαζε και περισσότερο ταχύτητα. Έκανε συντήρηση σε όλο το δεύτερο ημίχρονο, αλλάζοντας απλώς πάσες. Δεν είχαν διάθεση οι παίκτες της να επιτεθούν, έβλεπαν ότι δεν απειλούνται και έτσι ο Βοσνιάδης έκανε και αλλαγές δίνοντας ευκαιρίες στους πιο μικρούς όπως οι Ανδρεόπουλος και Γεωργακόπουλος.

Ο Αρναρέλλης ήταν ορεξάτος και δημιούργησε κάποια προβλήματα, ενώ στο 79' έγινε το 3-0 με τον Βλάχο να ανεβαίνει και να τελειώνει ωραία τη φάση. Έψαξε το γκολ στα επόμενα λεπτά ο Γεωργακόπουλος, δεν τα κατάφερε κι έτσι το σκορ δεν άλλαξε μέχρι το τέλος του αγώνα.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Ζαραβίνος (Αθηνών), βοηθοί οι Φωτόπουλος (Αθηνών) και Σιδέρης (Αχαΐας), ενώ τέταρτος ο Παπαδόπουλος (Αχαΐας).

Κίτρινες: 30' Κακαράς

ΚΕΡΚΥΡΑ (Αλέξανδρος Βοσνιάδης): Αραμπατζής, Βλάχος, Χιντζίδης, Γρομητσάρης, Ιωάννου, Κρητικός, Ντουαλά (65' Ανδρεόπουλος), Ζορμπάς, Κόντος (67' Γεωργακόπουλος), Αρναρέλλης, Παμλίδης.

ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ (Θανάσης Δημόπουλος): Μανιάτης, Τσολακίδης, Ανδρίκος, Κακαράς, Ιμπραΐμ (46' Κωνσταντινίδης), Καζνέτσκι, Κυζιρίδης, Δημόπουλος, Σταματάκης (58' Πούρνος), Ιβ. Βάιτζερ, Γιαννιτσάνης

Στην κορυφή της Ευρώπης για 7η φορά ο Λευτέρης Πετρούνιας - Ιστορικό χρυσό στο Ρίμινι
Euroleague, Μπαρτσελόνα - Ολυμπιακός: Με Πετρούσεφ στην 12άδα για το Game 2 οι «ερυθρόλευκοι»