Λάρισα - Ολυμπιακός Βόλου 1-0: Αφεντικό της Θεσσαλίας η ΑΕΛ

Μεγάλη νίκη της Λάρισας στο ντέρμπι της αγωνιστικής για τη Football League καθώς επιβλήθηκε του Ολυμπιακού Βόλου με 1-0 χάρη στο γκολ του Γιοβάνοβιτς.

Το παιχνίδι δεν διεκδίκησε ιδιαίτερες δάφνες ποιότητας καθώς κύριο χαρακτηριστικό του ήταν ο δυναμισμός και τα νεύρα, όπως το επεισόδιο του 35ου λεπτού μεταξύ των παικτών των δύο ομάδων. Καμία ομάδα δεν μπορούσε να ξεχωρίσει και το 0-0 ήταν το αποτέλεσμα του πρώτου μέρους.

Στην επανάληψη η Λάρισα μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και στο 48’ ευτύχησε να ανοίξει το σκορ με σουτ του Γιοβάνοβιτς μέσα από την περιοχή ύστερα από κόρνερ του Μπουντόπουλου. Παρά το γκολ η εικόνα του δευτέρου ημιχρόνου δεν βελτιώθηκε με τη δύναμη να συνεχίζει να έχει πρωταγωνιστικό ρόλο. Η Λάρισα ήταν καλύτερη στις λεπτομέρειες πανηγυρίζοντας τελικά τη νίκη με 1-0.

Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων:

ΑΕΛ: Καβουσάκης, Νικολακάκης (85’ Κομεσίδης), Μονιάκης, Βέρτζος, Γιοβάνοβιτς, Αναστασόπουλος, Ναγιάρ, Μπουντόπουλος (77’ Κουτσιανικούλης), Πάτο, Μαρουκάκης (75’ Κάπος), Μπόγιοβιτς

Ολυμπιακός Βόλου: Στρατηλάτης, Αρβανίτης, Ντάσιος (17’Νικολόπουλος), Καραμανλής, Μπουτζίκος, Τσιάρας, Νάστος, Τσιλιγκίρης (63’ Μοράν), Ντεπέτρις, Διαμαντόπουλος (71’ Γουόρντεν), Νικολιάς