Επιστρέφει... Super League ο Ηρακλής!

Με το… ενάμισι πόδι στην πρώτη τη τάξει εθνική κατηγορία βρίσκεται ο Ηρακλής μετά τη νίκη του 1-0 επί του Ολυμπιακού Βόλου, στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής των play offs της Football League.

Ο «Γηραιός» βρίσκεται στην δεύτερη θέση της ειδικής βαθμολογίας με 22 βαθμούς, 12 περισσότερους από τον τρίτο Απόλλωνα Σμύρνης και χρειάζεται μόλις έναν πόντο για να πανηγυρίσει και μαθηματικά την επιστροφή του στα… σαλόνια της Super League.

Το μοναδικό τέρμα που έκρινε την αναμέτρηση κόντρα στους Βολιώτες στο Καυτανζόγλειο, σημείωσε ο Γιάννης Λουκίνας στο 4ο λεπτό. Μάλιστα, οι «κυανόλευκοι’ είχαν την ευκαιρία και για δεύτερο τέρμα 20 λεπτά αργότερα και πάλι με τον Λουκίνα, αλλά το σουτ που έκανε σταμάτησε στο δοκάρι.

Στο δεύτερο μέρος, ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αισθητά, αλλά ο Ολυμπιακός Βόλου δεν κατάφερε να απειλήσει σημαντικά την εστία του Χουάντερσον και ο Ηρακλής πανηγύρισε τη νίκη που τον φέρνει μία… ανάσα από την πρώτη κατηγορία.

Ηρακλής (Ν. Παπαδόπουλος): Χουάντερσον, Μπουκουβάλας, Ζιαμπάρης, Μπαρτολίνι, Ιντζόγλου, Πουρτουλίδης, Λουκίνας, Πασάς (91’ Ρουγκάλας), Ρομάνο (80’ Σιατραβάνης), Κυριακίδης (69’ Τσιλιανίδης), Βαλλεριάνος.

Ολυμπιακός Βόλου (Δ. Ελευθερόπουλος): Κολίτσης, Μαργαρίτης, Καρράς (80’ Κεσίδης), Ζέρης, Μπάρμπας, Γιαλούσης, Μακρυδημήτρης (87’ Ντινόπουλος), Τριανταφυλλάκος, Μπιτάνγκ, Σκοπελίτης (55’ Νικολιάς), Θέος.