Παναχαϊκή- Λάρισα 2-3

Σπουδαίο διπλό για την Λάρισα καθώς κέρδισε εκτός έδρας 3-2 την Παναχαϊκή, για την 1η αγωνιστική των play off, της Football League.

Στο Παμπελοποννησιακό, βρέθηκαν περίπου 2500 φίλαθλοι. Ανάμεσα  τους και περίπου 100 φίλοι της Λάρισας, που πανηγύρισαν έξαλλα την  νίκη της ομάδας τους.
Το παιχνίδι ήταν σπουδαίο, αντάξιο της ιστορίας των δύο ομάδων.  Τυχεροί όσοι  παρακολούθησαν την αναμέτρηση, του Παμπελοποννησιακού, είτε στο γήπεδο, είτε από την τηλεόραση. Πέντε γκολ και με δύο ανατροπές.

Η Λάρισα, άλωσε το Παμπελοποννησιακό, με δέκα ποδοσφαιριστές, καθώς αποβλήθηκε με απευθείας, κόκκινη κάρτα ο Μανώλης Αποστολίδης.

Οι δυο ομάδες μπήκαν δυνατά από τα πρώτα λεπτά.  Από νωρίς ο ρυθμός ήταν γρήγορος με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να πάρουν κεφάλι στο σκορ. Λίγο πριν το ημίχρονο, ο Στεργιάδης πέρασε σαν σταματημένο τον Μελισσά μπήκε στην περιοχή και ανατράπηκε Αποστολίδη. Ο Δελφάκης, καταλόγισε το πέναλτι  έδειξε και την κόκκινη κάρτα στον τερματοφύλακα της Λάρισα ς. Ο Κυβελίδης, εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι και άνοιξε το σκορ.

Στο 50ο ο Μπόγιοβιτς με φοβερό σουτ, ισοφάρισε σε 1-1. Στο 59’ ο Κοντοχρήστος με κεραυνό, από τα τριάντα μέτρα  έβαλε ξανά μπροστά στο σκορ την Παναχαϊκή.  Τέσσερα λεπτά αργότερα ο πολύπειρος με πλασέ ισοφάρισε σε 2 – 2.

Οι βυσσινί οπισθοχώρησαν να κρατήσουν το ισόπαλο 2-2 ενώ η Παναχαϊκή, προσπαθούσε να βρει διαδρόμους για να σκοράρει τρίτη φορά. Στις καθυστερήσεις του αγώνα, όμως ο χτύπησε ο  Δημήτρης Γιάντσης. Ο επιθετικός της Λάρισας είχε περάσει ένα λεπτό νωρίτερα στον αγωνιστικό χώρο.  Ο Γιάντσης, έγινε κάτοχος της μπάλας έξω από την περιοχή και με σουτ την έστειλε στο «παραθυράκι» του Γεωργακόπουλου και χάρισε ένα σπουδαίο τρίποντο στην Λάρισα.

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Δημήτρης Σπανός): Γεωργακόπουλος, Ασίγκμπα (68’ Μασούρας), Κοντοχρήστος, Κάργας, Άλμπι, Αναστασόπουλος, Γκαντιαγκά, Στεργίδης, Πατινιώτης [35’ Χοτζάλι (84’ Μαρουκάκης)], Μπουντόπουλος, Κυβελίδης.

ΑΕΛ (Σούλης Παπαδόπουλος): Αποστολίδης, Καρανίκας, Κοντοδήμος, Μελισσάς, Σαρακατσάνος, Νεμπεγλέρας, Πινδώνης, Μπανούσης, Πίντο (44’ Πατσιογιώργος), Σερτζίνιο (81’ λ. τ. Ενγκεσάν), Μπόγιοβιτς (82’ Γιάντσης).

Ανοιχτό γάμο στην Πύλο κάνει ο Γιάννης Αντετοκούνμπο!
ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: Το ρεκόρ της «Ένωσης» κόντρα στους «πράσινους» και το ματς καριέρας του Ελίασον
Elite League: Στο Final 4 ο Ερμής Σχηματαρίου – Υποβιβάστηκε ο Αίας Ευόσμου
Παναθηναϊκός AKTOR – Μακάμπι Τελ Αβίβ: LIVE το Game 2 της σειράς των playoffs της Euroleague