Απόλλων Σμύρνης- ΑΟ Χανιά 3-1

Σπουδαίο απόγευμα για τον ιστορικό Απόλλωνα καθώς προκρίθηκε στους τέσσερις του κυπέλλου Ελλάδας. Ο Απόλλων Σμύρνης επιβλήθηκε 3-1 των Χανίων και προκρίθηκε πανηγυρικά στους ημιτελικούς. Αναμφισβήτητα μια τεράστια επιτυχία για την Ελαφρά Ταξιαρχία.

Δίκαιη νίκη και δίκαιη πρόκριση για τον Απόλλωνα. Οι γηπεδούχοι καλύτεροι των Χανίων, προκρίθηκαν δίκαια στους τέσσερις του θεσμού. Ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο, οι παίκτες του Αλέκου Βοσνιάδη, μπήκαν αποφασισμένοι για την πρόκριση.

Τελευταία συμμετοχή του Απόλλωνα στους τέσσερις ήταν την 2000-01. Οι  «κυανόλευκοι» στους προημιτελική φάση  αντιμετώπισαν τον Πανηλειακό με δύο νίκες (3-1 εκτός και 1-0 εντός) και προκρίθηκαν στους τέσσερις . Εκεί συνάντησαν τον ΠΑΟΚ. Στην Τούμπα ηττήθηκαν με 5-2 και νίκη γοήτρου με 1-0 στη Ριζούπολη.

Το πρώτο ημίχρονο, ήταν μέτριο. Κύριο στοιχείο, οι δυνατές μονομαχίες και τα πολλά φάουλ. Οι καλές στιγμές για γκολ ήταν λίγες.

Στο 43΄ ο Απόλλωνας κέρδισε φάουλ. Ο Πινέιρο, εκτελεί το φάουλ, η άμυνα των Χανίων αδυνατεί να διώξει και ο Ανγκούλο με σχεδόν εξ επαφής πλασέ ανοίγει το σκορ.

Δύο λεπτά αργότερα, ο  Ρένια πασάρει στον Κρητικό και οι φιλοξεονούμενοι ισοφαρίζουν σε 1-1. Οι γηπεδούχοι διαμαρτύρονται σωστά για επιθετικό φάουλ του Ρένια στον Κοτσώνη.

Οι δύο ομάδες, πήγαν στα αποδυτήρια ισόπαλες 1-1, που σημαίνει ότι αν δεν άλλαζε τότε θα  έπαιζαν παράταση.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι Απολλωνιστές , παρουσιαστήκαν περισσότερο αποφασισμένοι για την πρόκριση.  Και για τις δύο ομάδες, το μεγάλο στοίχημα της χρονιάς, είναι η συμμετοχή στα playoffsτης ανόδου. Όμως δεν μπορεί να αγνοηθεί και μια πρόκριση στους ημιτελικούς του κυπέλλου.

Στο 59’ οι γηπεδούχοι «χτύπησαν» ξανά, από στημένη φάση.  Ο Λαγός εκτέλεσε φάουλ και ο Φαρινόλα με κεφαλιά  «ψαράκι» σκόραρε και έκανε το 2-1.

Στο 67΄’ οι γηπεδούχοι σκόραραν για τρίτη φορά, από στημένη φάση. Ο Λαγός εκτέλεσε φάουλ και ο Σουάνης, στην πρώτη επαφή με την μπάλα, καθώς είχε εισέλθει στον αγώνα δυο λεπτά νωρίτερα στην θέση του Φαρινόλα, με κεφαλιά έκανε το 3-1.

Οι συνθέσεις

Απόλλων Σμύρνης (Βοσνιάδης): Πίτκας, Βασιλαντωνόπουλος, Γεωργίου, Κοτσώνης, Γκόλιας, Ηρακλής (53' Λαγός), Ψιάνος (85' Χατζής), Πινέιρο, Φαρινόλα (64' Σουάνης), Ανγκούλο, Τζιώρας

Χανιά ΑΝΙΑ (Καβακάς): Μαρκαντωνάκης, Παπουτσογιαννόπουλος, Κοντέων, Γανωτής, Γκότοβος, Σιλιγαρδάκης, Νύκταρης (54' Σακελαρίου), Ρένια (69' Αλέκου ), Πάγκαλος (89' Εσόνο), Γκονσάλες, Κρητικός

Θυμηθείτε  λεπτό προς λεπτό την αναμέτρηση στο Onsports.

Παναθηναϊκός AKTOR: “Καθάρισε” το Περιστέρι και “σφράγισε” την πρωτιά με το μυαλό στη Μακάμπι
Ολυμπιακός: To ζεϊμπέκικο του Σωτήρη Αλεξανδρόπουλου (vid)
Τένις: Πρόκριση στα ημιτελικά της Βαρκελώνης για τον Τσιτσιπά
Παναθηναϊκός AKTOR: Αυτό είναι το ΟΑΚΑ, αυτός είναι ο κόσμος