«Διπλό» γενεθλίων στη Φυλή

Με τον καλύτερο τρόπο γιόρτασε ο Πιερικός τη συμπλήρωση 50 χρόνων από την ίδρυσή του, καθώς χάρη στα δύο γκολ του Πέτρου, νίκησε 2-1 τον Θρασύβουλο στη Φυλή.

Η ομάδα της Κατερίνης ήταν καλύτερη και πιο ουσιαστική στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, ενώ οι γηπεδούχοι δεν είχαν ρυθμό και εκτός από το γκολ του Φρίμπογκ που ισοφάρισε προσωρινά, δεν έδειξαν ικανοί να αποφύγουν την ήττα και τα play out.

Αν και οι δύο ομάδες ήθελαν τη νίκη, μπήκαν κάπως νωθρά στο γήπεδο, με το πρώτο 20λεπτο να αναλώνονται σε παιχνίδι κέντρου. Ο Πιερικός ανέβαλε την πρωτοβουλία των κινήσεων, προσπαθώντας να απειλήσει την εστία του Σιδεράκη με κάποια μακρινά σουτ. Αντίθετα ο Θρασύβουλος δεν έβγαινε σε οργανωμένες επιθέσεις και δεν μπόρεσε να κάνει αισθητή την παρουσία του στα καρέ των «μελανόλευκων». Ο Ζαχαρόπουλος ήταν απελπιστικά μόνος στην κορυφή της επίθεσης, ενώ ο Κατσίκης δεν βρέθηκε σε καλή μέρα. Η πρώτη καλή ευκαιρία της συνάντησης σημειώθηκε στο 29’, όταν ο Πουλάκος έκανε το σουτ λίγο έξω από την περιοχή, ο Σιδεράκης απέκρουσε με γροθιές, ενώ το νέο σουτ του Πουλάκου πέρασε ψηλά άουτ.

Η πίεση των φιλοξενούμενων απέδωσε στο 37’, όταν από σέντρα του Πέντα, ο αφύλακτος Πέτρου με κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Η ομάδα της Φυλής δεν έδειχνε ικανή να αντιδράσει, με το δυνατό σουτ του Παπαθανασίου να αποκρούει ο Γουμάγιας με γροθιές. Στις καθυστερήσεις ο Πέντα επιχείρησε το σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, όμως η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Σιδεράκη. Λίγο πριν το σφύριγμα της λήξης, η εκτέλεση φάουλ του Λαγκλέ πέρασε μόλις άουτ και με το 0-1 πήγαν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια.

Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου, οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά, παρά το γεγονός ότι ο Ζαχαρόπουλος βγήκε στο 47’ και στη θέση του μπήκε ο Μουστόγιαννης, με τον Απόστολο Μάντζιο να ανακατεύει την τράπουλα. Ο Πιερικός παραχώρησε χώρο στον Θρασύβουλο, όμως ο δεύτερος δεν μπορούσε να γίνει απειλητικός από οργανωμένη επίθεση. Όμως ο Φρίμπογκ στο 64’ με σουτ έξω από την περιοχή, ισοφάρισε σε 1-1, δίνοντας νέο ενδιαφέρον στην αναμέτρηση.

Οι παίκτες του Σούλη Παπαδόπουλου ανέβασαν στροφές και στο 71’ ο Πουλάκος με κοντινή κεφαλιά έχασε την ευκαιρία να δώσει εκ νέου το προβάδισμα στους «μελανόλευκους».  Οι δύο ομάδες έψαξαν το γκολ για να πάρουν τη νίκη, αλλά δεν τα κατάφερναν. Αυτό όμως μέχρι το 88’, όταν ο Πέτρου και πάλι με κεφαλιά νίκησε για δεύτερη φορά τον Σιδεράκη και έδωσε το πολύτιμο «τρίποντο» στον Πιερικό που σήμερα 11 Απριλίου συμπλήρωσε 50 χρόνια από την ίδρυσή του.

Ολυμπιακός: Επική Marca! Έκανε δαφνοστεφανωμένο τον Μεντιλίμπαρ (pic)
Ολυμπιακός, Μεντιλίμπαρ: «Εδώ που έχουμε φτάσει θέλουμε τον τελικό» (vid)
Ολυμπιακός: Η πρόκριση στα ημιτελικά του Conference League φέρνει αναβολή στη Super League
Conference League, Φενέρμπαχτσε - Ολυμπιακός: Οι τρεις μεγάλες επεμβάσεις του Τζολάκη στα πέναλτι