«Ανέτειλε» στην Καισαριανή...

Μεγάλη βαθμολογικής σημασίας νίκη πήρε η Ηλιούπολη επικρατώντας με ανατροπή του Εθνικού Αστέρα στην Καισαριανή (2-1), βγαίνοντας παράλληλα από τις θέσεις που οδηγούν στα play out.

Και οι δυο ομάδες ήθελαν τους τρεις βαθμούς της νίκης προκειμένου να πάρουν βαθμολογική ανάσα ενόψει της μάχης που δίνουν για την εξασφάλιση της παραμονής, ωστόσο τι και αν έμειναν πίσω στο σκορ, οι ποδοσφαιριστές της Ηλιούπολης ήταν αυτοί που χαμογέλασαν τελευταίοι.

Οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να προηγηθούν με σουτ του Λουάμο στο 35’ για απαντήσει ο Κρητικός για την Ηλιούπολη με την εκπνοή του ημιχρόνου. Το καθοριστικό σημείο στο οποίο επετεύχθη το γκολ για τους ποδοσφαιριστές του Θύμιου Γεωργούλη, ήταν η αιτία της ψυχολογικής τους ανάτασης, με αποτέλεσμα να μπουν καλύτερα στο γήπεδο στο δεύτερο ημίχρονο. Η ελαφρά υπεροχή τους μάλιστα μετουσιώθηκε σε γκολ στο 60’ όταν ο Κρητικός με κεφαλιά έφερε την πλήρη ανατροπή. Στο τελευταίο μισάωρο οι ποδοσφαιριστές του Γιάννη Πετράκη πίεσαν για την ισοφάριση, με τους φιλοξενούμενους να προσπαθούν να διαφυλάξουν το υπέρ τους σκορ, περιοριζόμενοι σε παθητικό ρόλο. Κάτι που κατάφεραν μάλλον εύκολα αφού έκλεισαν αποτελεσματικά τους διαδρόμους προς την εστία του Μαράμα.

Το τελικό σφύριγμα της λήξης βρήκε την Ηλιούπολη να απομακρύνεται τρεις βαθμούς από την επικίνδυνη ζώνη και τον Εθνικό Αστέρα μπλεγμένο σε περιπέτειες.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ: Κοτταράς (46' Γκίτκος), Καρατζάς, Τραορέ, Σκάρος, Χωριανόπουλος, Διαμάντης, Βάσι, Λουάμο (68' Φραντζεσκί), Χανιώτης, Παντίδος (68' Μπενίσκος), Άντονι.

ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ: Μαράμα, Λαμπρόπουλος, Δημήτρης, Ρουσάκης (88' Άλμπι), Νικολόπουλος, Θάνος, Μπέριος, Ηλιόπουλος (46' Νιάρος), Κρητικός, Σικαλιάς (77' Λεοντίου), Ουρόσεβιτς.

Έπιασαν στα πράσα τον Μπολτάουζερ να κλέβει!
Αριστεία Φαρμακευτικής Αγοράς: Στη ΒΙΑΝΕΞ και την καθηγήτρια Ελένη Σκαλτσά τα δύο ειδικά βραβεία