«Μοιρασιά» στην Καλλιθέα

Σ’ ένα επεισοδιακό ματς, τόσο εντός, όσο και εκτός αγωνιστικού χώρου, η Καλλιθέα αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2, στο «Γρηγόρης Λαμπράκης», με τον Ιωνικό.

Το παιχνίδι, πάντως, ήταν πολύ καλό ποιοτικά με τις δύο ομάδες να προσφέρουν όμορφο θέαμα.

Οι γηπεδούχοι, πάντως, συνεχίζουν να βρίσκονται στην τελευταία θέση της βαθμολογίας, ενώ ο σύλλογος της Νίκαιας, τις επόμενες αγωνιστικές, θα δώσει μεγάλη «μάχη», προκειμένου να μην μπει στα play out.

Στο αγωνιστικό «κομμάτι», οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στο ματς και μόλις στο 8’ απείλησαν την εστία της Καλλιθέας. Ο Γιόνδης, έκανε μια ατομική ενέργεια, μπήκε μέσα στην αντίπαλη περιοχή, αλλά ο Τακίδης απέκρουσε.

Η «απάντηση», όμως, για τους «γαλάζιους» ήρθε πέντε λεπτά αργότερα, όταν ο Πλατέλας έδωσε στον Ντακόλ, το σουτ του οποίου, έξω από την περιοχή, πέρασε ελάχιστα άουτ από την εστία του Ιωνικού.

Ωστόσο, στο 17’ η ομάδα της Νίκαιας κατάφερε να πάρει… κεφάλι στο σκορ. Ο Άλβες εκτέλεσε φάουλ από τα δεξιά και ο Πασσάς, που βρέθηκε στο δεύτερο δοκάρι, με κοντινό πλασέ, άνοιξε το σκορ.

Στη συνέχεια, όμως, η ομάδα του Απόστολου Χαραλαμπίδη, πήρε τα ηνία του παιχνιδιού και κατάφερε δέκα λεπτά αργότερα να φέρει το ματς στα ίσια.

Ο Πλατέλας εκτέλεσε φάουλ από τα δεξιά, οι αμυντικοί του Ιωνικού διώξανε, η μπάλα έφτασε στο ύψος του πέναλτι, όπου και ο Παραράς, με ανάποδο ψαλίδι, «έγραψε» το 1-1.

Μάλιστα, στο 36’ η Καλλιθέα κατάφερε να πάρει το προβάδισμα στο σκορ. Ο Καραδήμος έπαιξε το ένα-δύο με τον Ντακόλ και ο Θεοδωρόπουλος ανέτρεψε τον πρώτο, με αποτέλεσμα να σφυριχτεί πέναλτι.

Από την «άσπρη βούλα» ο Ντακόλ ευστόχησε και έβαλε την ομάδα του, από τη θέση του οδηγού.

Στην επανάληψη, ο Ιωνικός μπήκε αποφασισμένος να πετύχει ένα γρήγορο γκολ, έτσι ώστε να μπει και πάλι μέσα στο παιχνίδι της διεκδίκησης του «τριπόντου».

Τελικά, ο στόχος επετεύχθη, καθώς στο 61’ ο Σπυριδάκης, με συρτό σουτ έξω από την περιοχή, βρήκε… δίχτυα, κάνοντας έτσι το 2-2.

Από εκεί και πέρα, οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν και στο 75’ θα μπορούσαν να είχαν πάρει εκ νέου προβάδισμα, όμως, το ανάποδο ψαλίδι του Ντακόλ, ύστερα από κόρνερ του Πλατέλα, πέρασε λίγο πάνω από τα δοκάρια του Θεοδωρόπουλου.

Αυτή ήταν και η τελευταία καλή στιγμή του αγώνα, ενώ στα τελευταία λεπτά ο Άλβες αντίκρισε την δεύτερη κίτρινη κάρτα, γιατί εμπόδισε να εκτελεστεί ένα φάουλ.

Έτσι, το σφύριγμα της λήξης βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες 2-2.

Θυμηθείτε την εξέλιξη του αγώνα ΕΔΩ.

Super League: Η πιο μεγάλη μάχη για τον τίτλο – Τι θέλουν ΑΕΚ, ΠΑΟΚ, Ολυμπιακός και Παναθηναϊκός
Οι αθλητικές μεταδόσεις της ημέρας (04/05) - Με πλούσια δράση στην Ευρώπη
Τα πρωτοσέλιδα των αθλητικών εφημερίδων της ημέρας (04/05) - «Δέος» για τον Ολυμπιακό
Άννα Κορακάκη: Εκτός τελικού στο αεροβόλο πιστόλι στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Σκοποβολής