Ένστικτο επιβίωσης

Με σκόρερ τους Βάσι και Σκάρο, ο Εθνικός Αστέρας απέδρασε με το «διπλό» (2-0) από το Ελληνικό, κόντρα στον Εθνικό, στο ματς που έκλεισε την αυλαία της 29ης της αγωνιστικής της Football League.

H ομάδα του Γιάννη Πετράκη στην παρθενική εμφάνιση του Έλληνα τεχνικού στον πάγκο του Αστέρα πήρε τη μεγάλη νίκη στο Ελληνικό και σκαρφάλωσε στην 14η θέση της βαθμολογίας

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Εθνικό Αστέρα να παίζει πιο δυνατά προσπαθώντας να διασπάσει την άμυνα του Εθνικού.  Οι Καισαριανιώτες δεν σταμάτησαν να πιέζουν και τελικά στο 16’ ο Βάσι εκμεταλλεύτηκε το τραγικό λάθος του Παγώνη έπειτα από  σέντρα του Λουάμο και από θέση τετ-α-τετ δεν δυσκολεύτηκε να νικήσει τον  Σωτήριου ανοίγοντας το σκορ για τους φιλοξενούμενους.

Μέτα το γκολ οι παίκτες του Εθνικού προσπάθησαν να βγουν και να διεκδικήσουν την ισοφάριση, όμως δεν μπόρεσαν να βρουν λύση.  Μοναδική καλή στιγμή για τους Πειραιώτες ένα σουτ από το Τσεμπερίδη στην εκπνοή του ημιχρόνου.

Νωθρά  ξεκίνησαν και οι δύο ομάδες στο β’ μέρος με τον Εθνικό να ελέγχει το ρυθμό αλλά να μην μπορεί να μπει με αξιώσεις στα καρέ των φιλοξενούμενων.

Όσο το ματς πλησίαζε προς το τέλος καμία από τις δύο ομάδες δεν έδειχνε ικανή να πετύχει κάποιο τέρμα. Οι «κυανόλευκοι» ήταν πιο δραστήριοι, ενώ οι «ερυθρόλευκοι» από την πλευρά τους έδειχναν ότι έλεγχαν το ματς και τελικά με τον Σκάρο έκαναν το 2-0 (73'). Ο Ελληνας επιθετικός μετά από σέντρα του Χανιώτη με ωραίο πλασέ μέσα στη περιοχή έστειλε τη μπάλα στα δεξιά πλευρά των διχτυών του Σωτήριου.

Στο 80' λεπτό τρεις φίλαθλοι του Εθνικού μπήκαν στο γήπεδο, το παιχνίδι διακόπηκε προς στιγμή, αλλά απομακρύνθηκαν άμεσα χάρη στην παρέμβαση των ψυχραιμοτέρων.

Για να θυμηθείτε λεπτό προς λεπτό την εξέλιξη του αγώνα πατήστε ΕΔΩ.