Επέστρεψε ο Διαγόρας

Σε ένα παιχνίδι που θα ξεχαστεί γρήγορα, ο Διαγόρας, χωρίς να είναι καλύτερος της Βέροιας, επικράτησε με 1-0 και παρέμεινε στις θέσεις που οδηγούν στα play off.

Οι Ροδίτες έδειξαν πως άφησαν πίσω την ήταν της περασμένης αγωνιστικής από τον ΠΑΣ Γιάννινα με 5-0 και με σκόρερ τον Σαλαμαστράκη, προσέθεσαν στο ενεργητικό τους ένα ακόμα πολύτιμο «τρίποντο».

Το πρώτο μέρος της αναμέτρησης πραγματοποιήθηκε υπό καταρρακτώδη βροχή, με αποτέλεσμα, οι δυνατές μονομαχίες και το. φτωχό θέαμα να κυριαρχήσουν. Η ομάδα της Βέροιας φάνηκε να πατάει καλύτερα στο γήπεδο από τα πρώτα κιόλα λεπτά και στο 3' ο Σαϊτιώτης θα μπορούσε να πετύχει το γκολ, όμως το πλασέ του πέρασε λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι του Ταμπάση. Στο 22' και πάλι οι φιλοξενούμενοι απείλησαν με το απευθείας χτύπημα φάουλ του Μπλαζέφσκι να αναγκάζει τον γκολκίπερ των γηπεδούχων να δείξει τα αντανακλαστικά του διώχνοντας σε κόρνερ. Τρία λεπτά πριν την συμπλήρωση των 45' όμως ο Σαλαμαστράκης, κόντρα στην ροή του αγώνα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της Βέροια με κεφαλιά, έπειτα από κόρνερ του Γεωργίου.

Στην επανάληψη με την βοήθεια και του καιρού (η βροχή σταμάτησε) το θέαμα βελτιώθηκε με την Βέροια να διατηρεί την υπεροχή στον χώρο του κέντρου. Στο 56' ο Σαμαράς προσπάθησε με κεφαλιά να επαναφέρει την ισορροπία στο σκορ, ο Ταμπάκης όμως και πάλι. φώναξε παρών. Στο 65' ο διαιτητής Ιωαννίδης από την Αργολίδα απέβαλε τον Γκούτμαν, ο οποίος φάνηκε να έβρισε αντίπαλο, κάνοντας ακόμα δυσκολότερο το έργο των γηπεδούχων να κρατήσουν τη νίκη. Όσο περνούσαν τα λεπτά η παίκτες του Δημήτρη Καλαϊτζίδη πίεζαν όλα και περισσότερο, ωστόσο τόσο ο Ολαϊτάν στο 70' όσο και ο Μπλαζέφσκι στο 72' είδαν την μπάλα να περνάει μακριά από την εστία των γηπεδούχων.