Πήρε μισή… ανάσα

Τα χειρότερα γλίτωσε ο Πιερικός στον αγώνα με τον Λεβαδειακό, με τον οποίο αναδείχθηκε ισόπαλος με σκορ 2-2΄, ενώ βρέθηκε να χάνει με 2-0, στο πρώτο εικοσάλεπτο.

Οι γηπεδούχοι μπορεί να μην είναι απόλυτα ευχαριστημένοι από την ισοπαλία, ωστόσο ο βαθμός που απέσπασαν είναι πολύτιμος, στην προσπάθεια που κάνουν για την αποφυγή του υποβιβασμού.

Από την άλλη πλευρά, ο Λεβαδειακός είχε το παιχνίδι στα χέρια του, αλλά δεν μπόρεσε να πανηγυρίσει τη νίκη, χάνοντας έδαφος, στο κυνήγι της ανόδου.
Οι φιλοξενούμενοι, αιφνιδίασαν τους γηπεδούχους, αφού κατάφεραν να προηγηθούν γρήγορα, με 2-0, χωρίς να είναι ιδιαίτερα απειλητικοί, χάρη στο τυχερό γκολ στη φάση του 14΄ (ο Μπάρκογλου με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι στη συνέχεια χτύπησε στην πλάτη του Γουμάγια και κατέληξε στα δίχτυα του) και σε αυτό του Ναπολεόνι στο 17΄.

Ο τεχνικός του Πιερικού, Σούλης Παπαδόπουλος, αμέσως μετά το δεύτερο γκολ των Βοιωτών, έδωσε εντολή στον Κοντέων να παίξει δίπλα στον Γκουγκουλιά, ο οποίος μέχρι εκείνη τη στιγμή ήταν μόνος του στην κορυφή της επίθεσης.

Η έμπνευση του προπονητή των «μελανόλευκων», απέδωσε, αφού η ομάδα του  ανέβασε τον ρυθμό της, έγινε πιο επιθετική και εκμεταλλευόμενη τα κενά της άμυνας των «πρασίνων», ανέτρεψε το σε βάρος της σκορ, κάνοντας το 2-2.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Πιερικός μπήκε δυνατά στον αγωνιστικό χώρο αναλαμβάνοντας την πρωτοβουλία των κινήσεων μέχρι το 60΄.
Οι γηπεδούχοι δημιούργησαν ευκαιρίες για να σκοράρουν, αλλά δεν τα κατάφεραν. Από το 60΄και μετά ο Λεβαδειακός ισορρόπησε το παιχνίδι, και πίεσε την εστία του Γουμάγια, για να πάρει και πάλι το προβάδισμα.

Οι «πράσινοι» απείλησαν τους «μελανόλευκους» στο τελευταίο δεκάλεπτο, χωρίς όμως να βρουν το δρόμο προς τα δίχτυα, με αποτέλεσμα να μείνει το 2-2 και οι δύο ομάδες να πάρουν από έναν βαθμό.

Θυμηθείτε την εξέλιξη του αγώνα, πατώντας εδώ.

ΚΑΤΕΡΙΝΗ: Δημήτρης Πάππας

Ρομπίνιο: Συμπλήρωσε ένα μήνα στη φυλακή - Από την απομόνωση σε κελί 8 τ.μ.
Βεζένκοφ: «Είναι δύσκολα στο ΝΒΑ αλλά έκανα την σωστή επιλογή»
Πέτυχαν με μαχαίρι ποδοσφαιριστή στην Κολομβία - Κοίταζε έντρομη η βοηθός (vid)