«Βολίδα» ανόδου στο φινάλε για Κέρκυρα!

Με ένα τρομερό γκολ του Κόντου στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων, η Κέρκυρα νίκησε 2-1 τον Ηρακλή Ψαχνών και παραμένει μόνη-πρώτη στη βαθμολογία των play off ανόδου στη Super League!

Αν και τα βρήκε… σκούρα κόντρα στους μαχητικούς Ευβοιώτες κι αγωνίστηκε για σχεδόν ένα ημίχρονο με παίκτη λιγότερο, η Κέρκυρα κατάφερε να πάρει πολύ μεγάλη νίκη και να παραμείνει μόνη-πρώτη στη βαθμολογία των playoffτης FootballLeague. Οι «Φαίακες» νίκησαν 2-1 τον Ηρακλή Ψαχνών χάρη σε ένα τρομερό γκολ του Αλέξανδρου Κόντου ο οποίος «κεραυνοβόλησε» στο 95’ τον Αθανασόπουλο, κι έδωσε στην ομάδα του το τρίποντο που την έφερε στους 25 βαθμούς και την πρώτη θέση! Η ομάδα του Γράφα από την πλευρά της, έχασε έδαφος καθώς νίκησε κι ο Ολυμπιακός Βόλου και την προσπέρασε!

Η Κέρκυρα μπήκε καλά στο ματς, είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και στο 20’ πήρε προβάδισμα με ωραίο γκολ του Ζορμπά. Στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, οι «Φαίακες» έμειναν με δέκα παίκτες, αφού στο 53’ ο Μπαλντοβαλίεφ πήρε δεύτερη κίτρινη κάρτα για θέατρο και αποβλήθηκε. Τα Ψαχνά αναθάρρησαν με το αριθμητικό πλεονέκτημα και ισοφάρισαν στο 58’ με τον Μπουμάλ, όμως, δεν μπόρεσαν να κάνουν το κάτι παραπάνω. Αντίθετα, όσο περνούσε η ώρα, η Κέρκυρα δημιουργούσε φάσεις για να πάρει τη νίκη, κάτι που κατάφερε στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων με τη «βολίδα» του Κόντου!

ΚΕΡΚΥΡΑ (Μιχάλης Γρηγορίου): Κουτζαβασίλης, Βλάχος, Βενέτης, Παρασκευαϊδης (77' Καραγιαννίδης), Ζορμπάς (75' Κόντος), Ναγιάρ, Σουάνης, Καραδέμητρος (67' Μπεριάν), Κρητικός, Ραπτάκης, Μπαλντοβαλίεφ.

ΗΡΑΚΛΗΣ ΨΑΧΝΩΝ (Θωμάς Γράφας): Αθανασόπουλος, Μπακομήτρος, Τζανής, Παληγεώργος, Γκεμίσης, Παλαιολόγος, Χ. Πατσατζόγλου, Τσούτσης, Τζιμότζι (42' Οχάντζα), Μπουμάλ, Γκμπαγκουίντι (56' Βιγιαρέχο, 84' Ντελέκος).

Μπαρτσελόνα: Θέλει να μείνει και τη νέα σεζόν ο Λεβαντόφσκι
Κριστιάνο Ρονάλντο: Μια εντυπωσιακή Ferrari είναι το νέο super car στη μεγάλη συλλογή του (photo)