Διπλό ανόδου για Κέρκυρα, 1-0 τον Φωστήρα

Στην πρώτη θέση των play-off ανόδου της Football League διατηρήθηκε η Κέρκυρα μετά τη νίκη της με 1-0 επί του Φωστήρα εκτός έδρας.

Ακόμα ένα πολύ σημαντικό βήμα για την επιστροφή της στην πρώτη κατηγορία του ελληνικού πρωταθλήματος έκανε η Κέρκυρα. Η ομάδα του νησιού των Φαιάκων επικράτησε 1-0 του Φωστήρα στον Ταύρο και έτσι παρέμεινε στην κορυφή της ειδικής βαθμολογίας και με τρεις αγωνιστικές να μένουν για το τέλος της διαδικασίας αυτής, είναι το πρώτο φαβορί για την άνοδο.

Από πολύ νωρίς οι φιλοξενούμενοι έδειξαν την ανωτερότητά τους και είχαν δοκάρι στο 18’ σε προσπάθεια του Μπαλντοβαλίεφ. Ωστόσο, δύο λεπτά αργότερα, δικαιώθηκαν ανοίγοντας το σκορ με τέρμα του Κόντου, γκολ που αποδείχθηκε αρκετό για να τους δώσει και το τρίποντο της νίκης.

Το σκορ θα μπορούσε να είχε πάρει μεγαλύτερες διαστάσεις, καθώς με τη συμπλήρωση μίας ώρας παιχνιδιού ήταν η σειρά του Ζορμπά να δει την προσπάθειά του να καταλήγει στο δοκάρι.

Στο 78’ οι φιλοξενούμενοι έμειναν με δέκα παίκτες, καθώς ο Μαραγκός έκανε σκληρό μαρκάρισμα στον Λύρα για να αντικρίσει άμεσα την κόκκινη κάρτα. Οι γηπεδούχοι, θα μπορούσαν να κλέψουν το βαθμό της ισοπαλίας, ωστόσο το σουτ του Σμυρλή κατέληξε στο δοκάρι της εστίας του Βρονταρά στις καθυστερήσεις.

ΦΩΣΤΗΡΑΣ: Γιαννιώτης, Κακαράς, Ρουγκάλας, Μακρίδης (58’ Σμυρλής), Λύρας, Τασούλης, Γκίνο, Ζιάμπαρης (46’ Γαρουφαλιάς), Σεχολάρι, Τεγούσης (58’ Μουστόγιαννης), Αχείμαστος.
ΚΕΡΚΥΡΑ: Βρονταράς, Βλάχος, Μαραγκός, Βενέτης, Ζορμπάς, Ναγιάρ, Κρητικός, Κόντος (80’ Καραγιαννίδης), Μπεριάν, Ραπτάκης, Μπαλντοβαλίεφ (71’ Σίκιμιτς).

Ολυμπιακός: Επική Marca! Έκανε δαφνοστεφανωμένο τον Μεντιλίμπαρ (pic)
Ολυμπιακός, Μεντιλίμπαρ: «Εδώ που έχουμε φτάσει θέλουμε τον τελικό» (vid)
Ολυμπιακός: Η πρόκριση στα ημιτελικά του Conference League φέρνει αναβολή στη Super League
Conference League, Φενέρμπαχτσε - Ολυμπιακός: Οι τρεις μεγάλες επεμβάσεις του Τζολάκη στα πέναλτι