«Διπλό» με Ανιέτε η Νίκη

Ένα γκολ ήταν αρκετό για τους Θεσσαλούς προκειμένου να φύγουν νικητές από την έδρα του Αιγινιακού (0-1)

Στα… τρίποντα επέστρεψε η Νίκη Βόλου που κατάφερε να φύγει νικήτρια από το Αιγίνιο αντιμετωπίζοντας την ομάδα του Κώστα Νικολαΐδη. Στο πρώτο μέρος, ενώ οι παίκτες του Αλέκου Βοσνιάδη έδειχναν να πατάνε καλύτερα στο γήπεδο έχοντας την κατοχή της μπάλας εντούτοις δεν είχαν ουσιαστικά καμία κλασική ευκαιρία, με τον Αιγινιακό να μην μπορεί να γίνει απειλητικός.

Όμως στο δεύτερο μέρος, με το… καλημέρα οι Θεσσαλοί «λυτρώθηκαν» από τον Ανιέτε. Στο 49’ ο Ρονκάτο έκανε την κάθετη μπαλιά στον Ανιέτε που μπήκε στην περιοχή από δεξιά και προλαβαίνοντας την έξοδο του Τόλιου πλάσαρε σωστά για το 0-1. Μάλιστα, 3 λεπτά αργότερα η Νίκη έφτασε ένα βήμα από το δεύτερο γκολ καθώς ο Λιόλιος έδιωξε πάνω στη γραμμή το σουτ του Σοϊλέδη. Στη συνέχεια το ματς «άνοιξε» και από τις δυο πλευρές που έδωσαν γρήγορο ρυθμό στην αναμέτρηση, αλλά το σκορ δεν άλλαξε παρά το γεγονός πως η Νίκη τελείωσε τον αγώνα με 10 παίκτες λόγω αποβολής με δεύτερη κίτρινη του Μπακάλη στις καθυστερήσεις.

Αιγινιακός (Κώστας Νικολαΐδης): Τόλιος, Κωνσταντινίδης, Γιαζιτζόγλου, Λιόλιος, Σαμαράς, Φαμπίνιο, Πέντα, Χατζής (81' Ζούρκος), Γεωργίου (63' Μπελόν), Γκέσιος, Κουτσοσπύρος (59' Δήμου)

Νίκη Βόλου (Αλέκος Βοσνιάδης): Αποστολίδης, Ζουλιώτης, Σοϊλέδης, Ρεπετσάς, Πινιέιρο, Μπακάλης, Σουλίδης (42' Ρονκάτο), Μπιτσάκος, Μανουσάκης, Ανιέτε (71' Ισαάκ), Τζιώρας (87' Γιώτας)

Ολυμπιακός: Το πλάνο Μεντιλίμπαρ για Άστον Βίλα - Πίστη για Super League,τελικό Conference League
Οι αθλητικές μεταδόσεις της ημέρας (30/04) - Με Game 3 για Παναθηναϊκό AKTOR και Ολυμπιακό
Παναθηναϊκός AKTOR: Στο Βελιγράδι για να πάρει και πάλι το πλεονέκτημα
NBA: Οι Σπερς και οι Πέισερς θα παίξουν δύο αγώνες στο Παρίσι το 2025