«Φονέας» ανατροπής

Ο Φωστήρας επιβλήθηκε με 2-1 των Χανίων αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ

Ο Μουστόγιαννης αναδείχθηκε σε «χρυσή αλλαγή» για τον Φωστήρα στο εντός έδρας ματς με τα Χανιά, καθώς πέρασε στο ματς στο 67’ και στο 84’ πέτυχε το νικητήριο γκολ για την ομάδα του.

Ο «Φονέας» λοιπόν υποδέχτηκε για την 6η αγωνιστική τα Χανιά, με τους Κρητικούς να αιφνιδιάζουν την ομάδα του Ματάισεν και να ανοίγουν το σκορ στο 7’ με τον Λουκίνα να πλασάρει από κοντά τον Γιαννιώτη εκμεταλλευόμενος την ασταθή απόκρουσή του σε σουτ του Μαραγκουδάκη. Όμως η απάντηση των γηπεδούχων ήταν άμεση καθώς στο επόμενο λεπτό κέρδισαν πέναλτι σε ανατροπή του Γκίνο από τον Καμπλιώνη. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Σμυρλής που δεν αστόχησε κι έγραψε το 1-1. Στη συνέχεια οι παίκτες του Σεροπιάν είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων, αλλά το ημίχρονο έληξε με το σκορ ισόπαλο.

Στην επανάληψη το σκηνικό δεν άλλαξε, αλλά τελικά αυτοί που χαμογέλασαν ήταν οι γηπεδούχοι. Συγκεκριμένα, στο 84’ ο Σμυρλής έκανε την σέντρα από δεξιά και ο Μουστόγιαννης από το ύψος του πέναλτι έκανε το δυνατό σουτ και νικώντας τον Θεοδωρόπουλο διαμόρφωσε το τελικό 2-1.

ΦΩΣΤΗΡΑΣ (Τζάκι Ματάισεν): Γιαννιώτης, Τασουλής, Ρουγκάλας, Ζιαμπάρης, Αχείμαστος, Εμέκα (75' Θ. Μπαστάνης), Τεγούσης (46' Λεοντίου), Γκίνο, Γ. Μπαστάνης, Σμυρλής, Λύρας (67' Μουστόγιαννης).

ΧΑΝΙΑ (Μουράτ Σεροπιάν): Θεοδωρόπουλος, Παγώνης, Χατζηησαΐας, Πιθαρούλης, Τσατσαρής, Γκούμας (80' Παπατζίκος), Καμπλιώνης, Βασιλόγιαννης (65' Κοσταντίνοφ), Λουκίνας (74' Βαλλιάνος), Πάγκαλος, Μαραγκουδάκης.