«Ανάσα» από Σαϊτιώτη

Σπουδαία νίκη για την παραμονή της στην κατηγορία πέτυχε η Βέροια κόντρα στον Ιωνικό με 2-1.

Με πρωταγωνιστή τον Σαϊτιώτη, η Βέροια πήρε σημαντική νίκη για την σωτηρία της στην κατηγορία και παράλληλα έβαλε τον Ιωνικό για τα καλά σε περιπέτειες. Τα γκολ για τους γηπεδούχους πέτυχαν Βεργώνης (5΄),Σαϊτιώτης(78΄), ενώ για τον Ιωνικό ο Τόμας(61΄).

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και ευτύχησαν να ανοίξουν το σκορ με ένα εκπληκτικό ψαλιδάκι από τον Βεργώνη, μόλις στο 5ο λεπτό.

Το γκολ της Βέροιας φαίνεται πως αφύπνισε τους παίκτες του Ιωνικού, καθώς ανέβασαν αισθητά την απόδοσή τους και έχασαν μεγάλη ευκαιρία για να ισοφαρίσουν με τον Δελήμπαση στο 11΄, όταν μετά από σουτ που έκανε από το ύψος της περιοχής, η μπάλα κόντραρε στον Ανυφαντάκη και σταμάτησε στο αριστερό δοκάρι της εστίας του Καντιμοίρη.

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να πιέζουν, όμως η καλή αμυντική λειτουργία της Βέροιας σε συνδυασμό με τον έμπειρο Καντιμοίρη, σταμάτησαν κάθε επιθετική προσπάθεια των Νικαιωτών.

Στην επανάληψη και οι δύο ομάδες έριξαν την απόδοσή τους και σε αντίθεση με το πρώτο ημίχρονο, το θέαμα ήταν πολύ κακό. Η ισοφάριση για τον Ιωνικό ήρθε σε μια ανύποπτη φάση, καθώς μετά από ένα πλάγιο που εκτέλεση με δύναμη ο Χατζηγιαννάκος, ο Τομάς που δεν είχε φανεί σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού, με δυνατή κεφαλιά μέσα από την περιοχή στο 61΄, έφερε στα ίσια το παιχνίδι στο Δημοτικό Στάδιο της Βέροιας.

Η συνέχεια του αγώνα είχε ένα πρωταγωνιστή και αυτός δεν ήταν άλλος από την ομάδα του Βορρά. Η Βέροια έκλεισε τον Ιωνικό στα καρέ του Θεοδωρόπουλου και «βομβάρδιζε» ασταμάτητα, ωστόσο ο γκολκίπερ των Νικαιωτών με αποκορύφωση την απόκρουση στην απευθείας εκτέλεση φάουλ του Αουρέλιο στο 65΄ δεν άφηνε την ομάδα του να επιστρέψει στην Αθήνα χωρίς τον βαθμό της ισοπαλίας.

Η λύτρωση για την «βασίλισσα του Βορρά», ήρθε από τον πρώτο σκόρερ της ομάδας, τον Σαϊτιώτη στο 78΄ με κεφαλιά, ύστερα από εκτέλεση φάουλ του Αουρέλιο.

Θυμηθείτε λεπτό προς λεπτό την εξέλιξη του αγώνα, πατώντας ΕΔΩ.