Football League: «Τρένα» σε Βορρά και Νότο

Απόλλων Καλαμαριάς και Κέρκυρα στον Βόρειο Όμιλο και Πανηλειακός και Παναιγιάλειος στον Νότιο έκαναν το «τρία στα τρία» στη Football League - Ισοπαλίες για Παναχαϊκή και Ολυμπιακό Βόλου

Στο… ντέρμπι της ημέρας στο Νότιο Όμιλο, η Καλλιθέα κατάφερε τελικά να μην ηττηθεί στον Βόλο από τον Ολυμπιακό, καθώς ισοφάρισε στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων και πήρε «χρυσό» βαθμό, με τον Πανηλειακό την ίδια χρονική στιγμή να «λυγίζει» τον Αστέρα Μαγούλας (1-0) και να μένει στην κορυφή!

Στα Ψαχνά ο τοπικός Ηρακλής νίκησε 1-0 τον Φωκικό ενώ πολύ μεγάλο «διπλό» πήρε η Επισκοπή στο Μενίδι από τον Αχαρναϊκό με το ίδιο αποτέλεσμα. Ο Παναιγιάλειος συνέχισε εντυπωσιακά και νίκησε 2-0 εκτός έδρας τη Γλυφάδα, συγκατοικώντας πλέον με τους Πυργιώτες στην 1η θέση, ενώ ο Φωστήρας «πέρασε» άνετα από τα Μέγαρα με το 3-1 επί του Βύζαντα. Στο τελευταίο, χρονικά, παιχνίδι της ημέρας, η Παναχαϊκή έμεινε στο 0-0 στην Πάτρα με αντίπαλο τα Χανιά.

Την ίδια ώρα στο Βορρά, η Κέρκυρα διατήρησε το απόλυτο επικρατώντας 1-0 της Νίκης Βόλου, ενώ ο Απόλλων Καλαμαριάς δεν είχε πρόβλημα να επικρατήσει 2-0 του Βατανιακού, ενώ ο Εθνικός Γαζώρου πήρε εύκολο τρίποντο (3-0) επί της Ζακύνθου. Εντυπωσιακός ήταν ο Αιγινιακός που νίκησε 3-0 στα Γιαννιτσά την Αναγέννηση, ενώ ο Τύρναβος με γκολ λίγο πριν το τέλος «λύγισε» τη Δόξα Δράμας.

Το πρόγραμμα της 1ης αγωνιστικής θα «κλείσει» με την αναμέτρηση Αναγέννηση Καρδίτσας - Καβάλα, που θα γίνει τη Δευτέρα (14/10, 18:00)