Φιλί ζωής από Παπουλή

Ο Φώτης Παπουλής ήταν ο λυτρωτής του ΟΦΗ στη δύσκολη νίκη με 1-0 επί του Εθνικού Αστέρα στο Ηράκλειο. Οι Κρητικοί δεν έπιασαν υψηλά στάνταρ απόδοσης και... δεινοπάθησαν για να κάμψουν την αντίσταση της ομάδας της Καισαριανής.

Με αυτή την νίκη οι παίκτες του Νίκου Αναστόπουλου συνεχίζουν να ελπίζουν για την κατάληψη της δεύτερης θέσης και πλέον πάνε με άλλον αέρα στο ντέρμπι της επόμενης αγωνιστικής με τον Παναιτωλικό στο "Γεντί Κουλέ", όπου θα τα παίξουν όλα γι' όλα.

Ο ΟΦΗ άρχισε χαλαρά το πρώτο ημίχρονο, αντιμετωπίζοντας πολλά προβλήματα στη μεσαία γραμμή. Το αποτέλεσμα ήταν να πλησιάζουν δύσκολα την εστία του Κοτταρά,χωρίς ουσιαστικά να δημιουργήσουν κάποια σημαντική ευκαιρία στο πρώτο ημίωρο.

Την πρώτη καλή στιγμή είχαν οι γηπεδούχοι στο 32', καθώς ο Καρατζάς την τελευταία στιγμή καταφέρνει να σταματήσει τον Καμπάνταη. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Ρούσεφ εκτέλεσε φάουλ, αλλά η μπάλα έφυγε ελάχιστα έξω από την εστία του Κοτταρά. Αυτές οι δύο φάσεις φαίνεται ότι αφύπνισε τους Κρητικούς, οι οποίοι πήραν το χώρο της μεσαίας γραμμής και άρχισαν να κάνουν περισσότερες επισκέψεις στην εστία του Εθνικού Αστέρα. Την καλύτερη ευκαρία του πρώτου ημιχρόνου έχασε ο ο Καμπάνταης, που δεν μπόρεσε να κερδίσει τον Κοτταρά.

Οι φιλοξενούμενοι αναλώθηκαν σε ένα ρόλο παθητικό, καθώς κοίταζαν πρώτα απ΄όλα να διατηρήσουν το μηδέν στην άμυνα και στη συνέχεια να εκμεταλλευτούν τον δραστήριο Λουάμα στις αντεπιθέσεις.

Στο δεύτερο ημίχρονο δεν άλλαξε η εικόνα του αγώνα με τους Βερόν και Γιακούμπου να ανεβάζουν την απόδοσή τους, χωρίς όμως και πάλι ο ΟΦΗ να πιάσει υψηλά επίπεδα απόδοσης. Αντίθετα ο Εθνικός Αστέρας παραλίγο να τιμωρήσει τους γηπεδούχους, αλλά στο 63' ο Λουάμα δεν κατάφερε να κερδίσει σε τετ- α-τετ τον Βεζυρίδη. Πλέον οιγηπεδούχοι άφηναν πολλά κενά στην άμυνα, στην προσπάθειά τους να πετύχουν ένα γκολ, κάτι που προσπάθησαν να εκμεταλλευτούν οι παίκτες της ομάδας της Καισαριανής.

Ο ΟΦΗ συνέχιζε να επιτίθεται με... άναρχο τρόπο, αλλά τελικά βρήκε τη λύτρωση χάρη σε ωραίο πλάγιο σουτ του Παπουλή (80'). Το γκολ αυτό πανηγυρίστηκε έξαλλα από τους περίπου 3.500 φίλους του ΟΦΗ που βρέθηκαν στο Γεντί Κουλέ, τους οποίους "έζωναν τα φίδια" βλέποντας την ομάδα τους να μην μπορεί να βρει δίχτυα.

Το τέρμα του Παπουλή απελευθέρωσε τους γηπεδούχους, οι οποίοι πλέον είχαν τα ηνία του παιχνιδιού μέχρι το τελικό σφύριγμα του Κιοτζένη.

Οι Κρητικοί πάντως είχαν πολλά παράπονα από το διαιτητή της αναμέτρησης, ενώ διαμαρτυρήθηκαν έντονα στο 62', όταν και ζήτησαν πέναλτι σε ανατροπή του Παπουλή απο τον Φραγκή.

Θυμηθείτε λεπτό προς λεπτό τον αγώνα πατώντας ΕΔΩ

Ολυμπιακός: Επική Marca! Έκανε δαφνοστεφανωμένο τον Μεντιλίμπαρ (pic)
Ολυμπιακός, Μεντιλίμπαρ: «Εδώ που έχουμε φτάσει θέλουμε τον τελικό» (vid)
Ολυμπιακός: Η πρόκριση στα ημιτελικά του Conference League φέρνει αναβολή στη Super League
Conference League, Φενέρμπαχτσε - Ολυμπιακός: Οι τρεις μεγάλες επεμβάσεις του Τζολάκη στα πέναλτι