«Καβαλάρης» για την άνοδο

Ο «καλπασμός» του Παναιτωλικού προς τη Σούπερ Λίγκα συνεχίστηκε, μετά τη νίκη που σημείωσε επί της Αναγέννησης Καρδίτσας, με σκορ 3-1.

Οι Αγρινιώτες, έπραξαν το… αυτονόητο, και με τους τρεις βαθμούς που κατέκτησαν, πλησίασαν ακόμα πιο κοντά στην επίτευξη του πολυπόθητου στόχου της ανόδου, στα «μεγάλα σαλόνια», του Ελληνικού ποδοσφαίρου.

Οι «κυανοκίτρινο», μετά από αυτή την επιτυχία, έπιασαν στην πρώτη θέση της FOOTBALL LEAGUE, τον ΠΑΣ Γιάννινα, έχοντας όμως ένα παιχνίδι περισσότερο.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι, και κατάφεραν να αιφνιδιάσουν τους αντιπάλους τους, χάρη στο γρήγορο γκολ του Ρότσα, το οποίο σημείωσε στο 3΄.

Το παιχνίδι στα πρώτα 35 λεπτά, κύλησε χωρίς να δημιουργηθεί η μεγάλη φάση μπροστά από τις δύο εστίες. Ένα δίλεπτο όμως ήταν αρκετό για να βάλει «φωτιά» στο παιχνίδι, και να δώσει άλλη τροπή στην αναμέτρηση.

Στο 37’ ο Θεοδωρίδης με φάουλ από καλή θέση, κατάφερε να πετύχει το 2-0. Στο 39’ όμως ο Ντοριβάλ, μείωσε σε 2-1, με φάουλ εκτελεσμένο από περίπου 30 μέτρα, βάζοντας ξανά την ομάδα του, στη διεκδίκηση του παιχνιδιού.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Παναιτωλικός μπήκε και πάλι δυνατά κάνοντας αισθητή την παρουσία του στην εστία του Καρακώστα μόλις στο 47΄, όταν ο Ρότσα με απευθείας φάουλ, έστειλε την μπάλα να περάσει ελάχιστα άουτ.

Τρία λεπτά αργότερα, ο Θεοδωρίδης εκτέλεσε νέο φάουλ, ο  Εντζεγκουέλε έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, αλλά το γκολ ακυρώθηκε ως επιθετικό φάουλ.
Η επιθετική πρωτοβουλία των γηπεδούχων, απέδωσε καρπούς στο 63’, όταν ο Μπαϊκαρά με κάθετη πάσα τροφοδότησε τον Γκούρμα, ο οποίος ανέβασε τον δείκτη του σκορ σε 3-1, φτάνοντας τα 7 προσωπικά του γκολ, στο φετινό πρωτάθλημα.

Το τελικό αποτέλεσμα, κρίνεται απόλυτα δίκαιο για την ομάδα του Μπάμπη Τεννέ, η οποία αντιμετώπισε έναν αξιόμαχο αντίπαλο, που έδειξε ότι θα μπορούσε να έχει καλύτερη θέση από την προτελευταία που καταλαμβάνει, στον πίνακα της βαθμολογίας.
ΑΓΡΙΝΙΟ: Γιάννης Τσιρώνης

Θυμηθείτε την αναμέτρηση λεπτό προς λεπτό, πατώντας εδώ.

Παναθηναϊκός AKTOR – Μακάμπι Τελ Αβίβ: LIVE το Game 2 της σειράς των playoffs της Euroleague
Δ. Γιαννακόπουλος: Επέστρεψε στο ΟΑΚΑ και γνώρισε την αποθέωση!
Επίσημη η παραμονή του Τσάβι στην Μπαρτσελόνα
ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: «Νάτοι, νάτοι οι Πρωταθλητές» - Η ατμόσφαιρα στην «OPAP Arena» κι η αποθέωση