Δια... περιπάτου ο Διαγόρας

Εύκολο απόγευμα είχε στη Ρόδο ο Διαγόρας, ο οποίος επικράτησε με 3-0 του Πιερικού, για την 27η αγωνιστική της Football League.

Η ομάδα της Ρόδου περιμένει πλέον τα play off της ανόδου, αφού θεωρείται σχεδόν σίγουρο ότι θα βρεθεί εκεί, σε αντίθεση με τον Πιερικό, ο οποίος συνεχίζει να δίνει τη «μάχη» του για την παραμονή στην κατηγορία.

Πριν την έναρξη του αγώνα κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη των θυμάτων του σεισμού της Ιαπωνίας, όπως άλλωστε θα γίνει σε όλα τα παιχνίδια των εθνικών πρωταθλημάτων αυτό το Σαββατοκύριακο (19-20/03).

Ο Διαγόρας ευτύχησε να προηγηθεί με το «καλημέρα» του αγώνα, καθώς μόλις στο 2' ο Αγκιρίμπα με κεφαλιά, μετά από φάουλ του Ζλάτκοβιτς, έκανε το 1-0.

Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο και δημιούργησαν ευκαιρίες και για ένα δεύτερο γκολ, όπως με το τετ α τετ που είχε ο Ρέγιες στο 13'.

Ωστόσο, ο Πιερικός έψαξε την ισοφάριση μέσα από αντεπιθέσεις και είχε δύο καλές στιγμές στο πρώτο μέρος με κεφαλιές των Παπαγεωργίου και Μιλόσκοβιτς.

Ο Διαγόρας ξεκίνησε δυνατά το δεύτερο ημίχρονο και στο 56' διπλασίασε τα τέρματά του με σουτ του Ταραχούλσκι, «σφραγίζοντας» στην ουσία τη νίκη. Νωρίτερα, πάντως, ο Σεχολάρι είχε χάσει διπλή ευκαιρία για να φέρει το ματς στα ίσα.

Πλέον, η ομάδα της Ρόδου είχε φέρει το παιχνίδι εκεί που ήθελε και στο 86' έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της, καθώς ο Γκούτμαν με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι «έγραψε» το τελικό 3-0.

Μάλιστα, στο τέλος του αγώνα ο Ταραχούλσκι είχε δοκάρι, χάνοντας την ευκαιρία να δώσει μεγαλύτερες διαστάσεις στο σκορ.

Θυμηθείτε την εξέλιξη του αγώνα, πατώντας ΕΔΩ.

ΑΕΚ: Αποκάλυψε το σλόγκαν των 100 ετών
Stoiximan Super League: Τα ντέρμπι «παίζουν» στην COSMOTE TV
Αναβλήθηκε το Παναθηναϊκός AKTOR - Προμηθέας λόγω του ΑΕΚ-Ολυμπιακός
Οι διαιτητές των playoffs: Σλοβένος στο ΑΕΚ - Ολυμπιακός, Δανός στο Παναθηναϊκός - ΠΑΟΚ