Στο ίδιο… έργο θεατές στο Πανθεσσαλικό!

Χωρίς… αφεντικό για τρίτο συνεχόμενο παιχνίδι έμεινε ο Βόλος, καθώς Ολυμπιακός και Νίκη αναδείχθηκαν ισόπαλοι 1-1 στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής των play offs.

Οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να εκμεταλλευτούν το πλεονέκτημα που απέκτησαν από το 19’ με το τέρμα του Μπρέσκα, ενώ δεν μπόρεσαν να πάρουν άμεσα το προβάδισμα, μετά την ισοφάριση του Κυριάκου (40’) καθώς στο 42’ ο Βούρας είπε… όχι στο πέναλτι του Γιενγκά.

Οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και πίεσαν για να πετύχουν ένα γρήγορο τέρμα που θα έδιωχνε το άγχος και το κατάφεραν στο 19’ με τον Σλοβάκο άσο, ο οποίος εκτέλεσε απ’ ευθείας το φάουλ από πλάγια θέση, η μπάλα πέρασε από πολλά σώματα χωρίς να έρθει κάποιος σε επαφή, ο Βούρας δεν κατάφερε να την ελέγξει και κατέληξε στα δίχτυα του.

Μάλιστα, στο 24’ ο Ολυμπιακός θα μπορούσε να είχε διπλασιάσει τα τέρματά του με τον Σολάκη, ωστόσο, στο σουτ που έκανε ο Έλληνας επιθετικός, ο Βούρας με ωραία επέμβαση έδιωξε σε κόρνερ.

Όσο περνούσαν τα λεπτά η Νίκη κέρδισε μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση πριν το ημίχρονο, όταν στο 36’ ο Λαλίν μπήκε από πλάγια, έκανε το γύρισμα στον Κυριάκο, ο οποίος από το ύψος του πέναλτι δεν δυσκολεύτηκε να σκοράρει απέναντι στον Γκίτκο, σημειώνοντας το 1-1.

Οι παίκτες του Γιώργου Βαζάκα προσπάθησαν να αντιδράσουν άμεσα, στο 37’ ο Μπρέσκα εκτέλεσε απ’ ευθείας το φάουλ, από το σημείο που είχε σκοράρει νωρίτερα, ο Κυριάκος προσπάθησε να διώξει, αλλά η μπάλα έφυγε προς τα πίσω, καταλήγοντας κόρνερ, ελάχιστα εκατοστά πάνω από το δοκάρι του Βούρα.

Μάλιστα, στο 41’ οι «ερυθρόλευκοι» κέρδισαν πέναλτι σε μαρκάρισμα του Βέρτζου στον Σολάκη, με τον αμυντικό της Νίκης να τον κρατάει στο έδαφος σε προσπάθεια που επιθετικού των γηπεδούχων να σηκωθεί για κεφαλιά, ωστόσο, ο Γιενγκά δεν κατάφερε να νικήσει τον Βούρα, που έπεσε στη σωστή πλευρά και απέκρουσε και στην επόμενη φάση, ο Γκίτκος αρνήθηκε το γκολ σε κεφαλιά του Λαλίν από το ύψος του πέναλτι.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός του αγώνα έπεσε σε μεγάλο βαθμό, με την κούραση να παίζει ανασταλτικό ρόλο στις προσπάθειες των ποδοσφαιριστών των δύο ομάδων, οι οποίοι δημιούργησαν ελάχιστες καλές στιγμές στα καρέ των δύο ομάδων.

Στο 63’ ο Μπρέσκα έκανε το σουτ, αλλά ο Βούρας μπλόκαρε με διπλή ενέργεια, ενώ στο 87’ το φάουλ του Κυριάκου δεν ανησύχησε τον Γκίτκο. Η τελευταία καλή στιγμή ήταν στις καθυστερήσεις του αγώνα, όταν ο Μπρέσκα εκτέλεσε το φάουλ, αλλά ο Βούρας έδιωξε και πάλι με διπλή προσπάθεια.

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Γρατσάνης (Τρικάλων), ο οποίος έδειξε την κίτρινη κάρτα στους Λαλίν, Γκότοβο, Βέρτζο.

Ολυμπιακός Βόλου (Γιώργος Βαζάκας): Γκίτκος, Πετκάκης, Κατσιαρός, Παλαιολόγος, Γκότοβος, Μπολάτι (60’ Ανιέτε), Πινδώνης, Ολίσε, Μπρέσκα, Γιενγκά (89’ Ναντιάγκα), Σολάκης (90’ Ογκουνσότο).

Νίκη Βόλου (Απόστολος Χαραλαμπίδης): Βούρας, Ψιάνος, Παπαδόπουλος, Βέρτζος, Σαμαράς, Χατζής, Κυριάκος, Παππάς (63’ Τάντιτς), Σκούφαλης (86’ Ριζογιάννης), Πουρτουλίδης, Λαλίν.

Παναθηναϊκός AKTOR: Αποθέωση για τον Εργκίν Αταμάν - «Τον αναγέννησε από τις στάχτες του»
Παναθηναϊκός AKTOR - Μακάμπι Τελ Αβίβ: Οι διαιτητές του Game 5 στο ΟΑΚΑ
ΑΕΚ: Στη Σουηδία για τον Πίττα - Τι είπε ο Κύπριος φορ που σκόραρε δύο γκολ
Κιλιάν Εμπαπέ: Πιέσεις του Εμανουέλ Μακρόν στη Ρεάλ Μαδρίτης για να παίξει στους Ολυμπιακούς Αγώνες