Άβολη μοιρασιά στη Φυλή, στο μηδέν Θρασύβουλος, Παναχαϊκή

Από έναν βαθμό πήραν Θρασύβουλος και Παναχαϊκή, καθώς έμειναν στο 0-0 στη Φυλή, με τους Πατρινούς να φωνάζουν για ένα γκολ που ακυρώθηκε, ενώ είχαν και δύο δοκάρια.

Αν και η ομάδα της Φυλής «καιγόταν» για τη νίκη για να απομακρυνθεί από τη ζώνη του υποβιβασμού, η Παναχαϊκή δικαιούταν τη νίκη βάσει της εικόνας του αγώνα και των ευκαιριών. Οι Πατρινοί είχαν δύο δοκάρια με τον Γκούρτσα, ενώ ακυρώθηκε γκολ του Πάμποε ως οφσάιντ σε μια φάση που είναι οριακή και μάλλον έπρεπε να μετρήσει το τέρμα.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά στο ματς, αλλά μετά το πρώτο 15λεπτο η Παναχαϊκή ισορρόπησε και έγινε πιο απειλητική. Στο 26’ μάλιστα οι Πατρινοί είχαν δοκάρι σε σουτ του Γκούρτσα, ενώ ως το τέλος του πρώτου μέρους είχαν μερικές καλές ευκαιρίες, χωρίς ωστόσο να μπορέσουν να παραβιάσουν την εστία του Σταυριανού.

Η ομάδα του Ηλία Φυντάνη συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και στο δεύτερο ημίχρονο. Στο 57’ ο Γκούρτσας έκανε τη σέντρα και ο Παμπόε έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, αλλά δεν μέτρησε ως οφσάιντ, αν και το ριπλέι δεν δικαιώνει την απόφαση. Στο επόμενο λεπτό, ο Γκούρτσας είχε νέο σουτ στο δοκάρι, μετά και την παρέμβαση του Σταυριανού. Η απάντηση του Θρασύβουλου ήρθε στο 60’, όταν ο Πάνος βγήκε απέναντι από τον Πίτκα και νικήθηκε, ενώ στην εξέλιξη της φάσης σουτ του Σερέπα δεν βρήκε στόχο. Στο 81’ ο Δημήτρης Κοιλιάρας με σουτ μέσα από την περιοχή, έστειλε την μπάλα δίπλα από το δεξί δοκάρι της Παναχαϊκής.

ΘΡΑΣΥΒΟΥΛΟΣ (Βούζας): Σταυριανός, Τζιωρτζιόπουλος, Σύρος, Βλασόπουλος, Βασιλείου, Σταυροθανασόπουλος (40’ Σερέπας), Μπακάλης, Πλαβούκος, Προβατίδης, Πάνος, Καλαμιώτης (62’ Κακλαμάνος)

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Φυντάνης): Πίτκας, Βάντερσον (88’ Τέλλος), Σπίνουλας, Παμπόε (90+2’ Πλέγας), Βοσκόπουλος, Γ. Κοιλιάρας, Δ. Κοιλιάρας, Γκούρτσας, Τέλλος, Ν' Τζιοντό (79’ Ντε Πάουλα), Ρεκλείτης