«Ροπαλιά» για play offs η Λάρισα, 1-0 τον Ηρακλή Ψαχνών

Βήμα... ανόδου για την Λάρισα, η οποία επικράτησε 1-0 του Ηρακλή Ψαχνών στο «AEL FC Arena» και μπήκε στα play offs, ενώ αντίθετα, η ομάδα της Εύβοιας έμεινε τέσσερις θέσεις μακριά από τις θέσεις που οδηγούν στο μίνι... πρωτάθλημα.

Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που μπήκαν δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και πίεσαν για ένα γρήγορο τέρμα, απείλησαν στο 10' με τον Τάσο Κρητικό, αλλά η κεφαλιά του πέρασε άουτ, ενώ στο 17' το σουτ του Αλεξάντροβιτς κόντραρε και κατέληξε κόρνερ. Στο 24' οι «βυσσινί» διαμαρτυρήθηκαν για κόκκινη κάρτα του Μπαράγκος για αψιμαχία με τον Παγώνη, ωστόσο, ο άσος των φιλοξενούμενων «κιτρινίστηκε» από τον Τοπούζη.

Όμως, ο Ηρακλής Ψαχνών έμεινε με παίκτη λιγότερο οκτώ λεπτά πιο μετά, όταν ο Ντελέκος έπεσε με τα πόδια πόστα στον Νεμπεγλέρα και άφησε την ομάδα του με μειονέκτημα. Η ΑΕΛ ευτύχησε να εκμεταλλευτεί το πλεονέκτημα που απέκτησε με τον Αλεξάντροβιτς στο 40' με ένα πολύ όμορφο σουτ έξω από την περιοχή.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Λάρισα ανέβασε την πίεσή της για ένα δεύτερο τέρμα, προκειμένου να «κλειδώσει» το «τρίποντο», όμως, στο 73' ο Πόνσε δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί την μπαλιά του Τάσου Κρητικού και ο Μπακομήτρος έδιωξε σε κόρνερ, ενώ στο 88' ο Κρητικός σούταρε άουτ.

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Τοπούζης (Θράκης), ο οποίος απέβαλε τον Ντελέκο στο 32' και έδειξε την κίτρινη κάρτα στους Μπαράγκος, Γέσιτς, Βανγκελί.

Λάρισα (Τίμος Καβακάς): Σέρεμετ, Παπαγεωργίου, Παγώνης, Καρακώστας, Γιώτας, Νεμπεγλέρας, Πόνσε (75' Τσιάρας), Αλεξάντροβιτς (84' Δεινόπαπας), Τ. Κρητικός, Μπλέντι, Σ. Κρητικός.

Ηρακλής Ψαχνών (Νίκος Παντέλης): Τόλιος, Ζουλιώτης, Πλάτανος, Ρεπετσάς, Λαμπρόπουλος, Ντελέκος, Μπακομήτρος, Γέσιτς, Βανγκελί (69' Πούλγκα), Μπαράνγκος (38' Μήτσης), Χαϊκάλης (81' Σεοταχούλ).