«Τεσσάρα» τα Τρίκαλα

Ανεβάζοντας… στροφές στην επανάληψη, τα Τρίκαλα νίκησαν 4-0 την Ηλιούπολη. Έτσι, η ομάδα του Γιώργου Βαζάκα παρέμεινε στις υψηλές θέσεις της βαθμολογίας.

Οι γηπεδούχοι κατείχαν από την αρχή τα ηνία του παιχνιδιού και προσπαθούσαν με κάθετες μπαλιές να διαπεράσουν την πολύ καλά στημένη άμυνα της Ηλιούπολης.

Στο 36’ ο ΑΟΤ θα μπορούσε να ανοίξει το σκορ, όμως, το σουτ του Κοντογουλίδη, από το ύψος της μικρής περιοχής, κατέληξε άουτ, ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Μίνγκας δεν κατάφερε σε τετ α τετ με τον Μαραμά να βρει… δίχτυα.

Παράλληλα, στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Κοντογουλίδης βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση για γκολ, αλλά αντί να πλασάρει «έσπασε» την μπάλα στον Μίνγκα και χάθηκε η ευκαιρία.

Στην επανάληψη, τα Τρίκαλα ανέβασαν ακόμη περισσότερο ρυθμούς και κατάφεραν να σκοράρουν στο 49’ με σουτ του Ουέλιγκτον, ενώ ο ίδιος παίκτης δύο λεπτά αργότερα διπλασίασε τα τέρατα της ομάδας του.

Στη συνέχεια, ο Μανουσάκης, που είχε περάσει αλλαγή, στο 72’ με καρφωτή κεφαλιά ανέβασε ακόμη περισσότερο τον δείκτη του σκορ και ο Κόρμπος στο 77’ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

ΤΡΙΚΑΛΑ: Πουρής, Μπουκουβάλας, Σαρακατσάνος, Μπριλάκης, Χρήστου, Κόρμπος, Τελκίνσκι (76' Ιακωβάκης), Μίνγκας (78' Στεπάνοβιτς), Ουέλιγκτον, Ενόκ (61' Μανουσάκης), Κοντογουλίδης.

ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ: Μαράμας, Λεοντίου, Λαμπρόπουλος, Δημήτρης, Ρουσάκης, Νικολόπουλος, Κρητικός, Μπέριος (74' Ηλιόπουλος), Ουρόσεβιτς (47' Πέπε Λα), Νιάρος (85' Σικαλιάς), Θάνος.

Αρχίζει καριέρα προπονητή ο Φαν Πέρσι
Ο Εμανουέλ Μακρόν έπαιξε σε ποδοσφαιρικό αγώνα υπό τις οδηγίες του Βενγκέρ και συμπαίκτη τον Καρεμπέ
Premier League: Η τεχνητή νοημοσύνη της DANZ προβλέπει πρωταθλητή, υποβιβασμό και πρώτο σκόρερ
ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: Τα highlights της νίκης τίτλου των «κιτρινόμαυρων» κι οι δηλώσεις Αλμέιδα, Τερίμ