Ροπαλιά στις καθυστερήσεις 1-1 τον Εργοτέλη

Στην τελευταία φάση του αγώνα κατάφερε ο Ηρακλής να πάρει τον βαθμό της ισοπαλίας (1-1) από τον Εργοτέλη, μπαίνοντας σε τροχιά πλέι οφ.

Ο Εργοτέλης είχε προηγηθεί στο 83’ με σουτ του Κοζορώνη και τελικά αυτογκόλ του Χουάντερσον, καθώς η μπάλα κόντραρε στην πλάτη του, αλλά ο Γηραιός δεν τα παράτησε και στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων «τσίμπησε» τον βαθμό της ισοπαλίας χάρη σε γκολ του Βαγγελόπουλου.

Ο Γηραιός μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και από το ξεκίνημα ανέλαβε την πρωτοβουλία των κινήσεων. Παρά την κατοχή της μπάλας, οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν να απειλήσουν με αξιώσεις την εστία του Αθανασίου, ενώ ο τερματοφύλακας των Κρητικών ήταν σε ετοιμότητα όποτε χρειάστηκε. Οι «κιτρινόμαυροι» ισορρόπησαν, αλλά δεν μπόρεσαν να δημιουργήσουν τη μεγάλη φάση.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ηρακλής ήταν και πάλι πιο πιεστικός, με τον Ισαάκ στο 56’ να αστοχεί από καλή θέση. Στη συνέχεια ο ρυθμός έπεσε, απόρροια και των αλλαγών των δύο προπονητών. Και στο 83’ ο Κοζορώνης με δυνατό σουτ έξω από την περιοχή στέλνει την μπάλα στο δεξί δοκάρι, στη συνέχεια χτυπά στην πλάτη του Χουάντερσον και καταλήγει στα δίχτυα. Οι γηπεδούχοι όμως δεν παρέδωσαν τα όπλα και στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Βαγγελόπουλος πλάσαρε τον Αθανασίου, ισοφαρίζοντας σε 1-1.

ΗΡΑΚΛΗΣ: Χουάντερσον, Σαββίδης, Σουλίδης (50’ Τσερκέζος), Ουκάρ (70’ Κιρόφσκι), Παληγεώργος Γ., Λόπεθ (52’ Tούνι), Στεφανίδης, Παληγεώργος Χ., Βαγγελόπουλος, Ισαάκ, Τάι.

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ: Αθανασίου, Ρέντζας (63’ Λαμπίν), Σαρρής, Γιοβάνοβιτς, Πίτσος (77’ Πλουσής), Κοζορώνης, Ουέλιγκτον, Ρομάνο, Μπρούνο (55’ Μπουχαλάκης), Χαντί, Βερπακόφσκις