Ο Ηρακλής πήρε το... ρόπαλό του, 3-1 τον Εθνικό Γαζώρου

Με τον καλύτερο τρόπο αντέδρασε ο Ηρακλής μετά την ήττα της προηγούμενης αγωνιστικής από τον Παναιτωλικό, επικρατώντας 3-1 του Εθνικού Γαζώρου στις Σέρρες.

Ιδανικά ξεκίνησε το παιχνίδι στις Σέρρες, ήτοι με γκολ από τα... αποδυτήρια. Συγκεκριμένα, ο Σουλίδης άνοιξε το σκορ για τον Ηρακλή μόλις στο 28ο δευτερόλεπτο, ωστόσο, δύο λεπτά αργότερα, ο Βασίλης Κωνσταντινίδης με κεφαλιά έφερε το ματς στα ίσια για τους γηπεδούχους.

Ωστόσο, η συνέχεια άνηκε στον «Γηραιό», ο οποίος ανέβασε... στροφές, αύξησε την πίεση στην εστία του Αποστολίδη και ευτύχησε να πάρει εκ νέου προβάδισμα χάρις σε κεφαλιά του Βαγγελόπουλου στο 15'. Μάλιστα, πέντε λεπτά αργότερα, οι φιλοξενούμενοι πήραν... αέρα δύο τερμάτων, όταν ο Γιώργος Σαββίδης θέλησε να γυρίσει την μπάλα στον τερματοφύλακα του Εθνικού, αυτός δεν υπολόγισε σωστά και είδε την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα της ομάδας του.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Εθνικός προσπάθησε να αντιδράσει, ωστόσο, όποτε έφτασε με αξιώσεις στα καρέ των Θεσσαλονικέων, βρέθηκε απέναντι στον εξαιρετικό Χουάντερσον, όπως στην φάση του 61' όπου έδιωξε εντυπωσιακά την κεφαλιά του Καπία, αλλά και στο 88' μπλοκάροντας το φάουλ του Διαμαντίδη.

Το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με άσχημο τρόπο, καθώς αμέσως μετά το τελικό σφύριγμα, ο Σωτήρης Κωνσταντινίδης διαμαρτυρήθηκε έντονα στον διαιτητή Κατσικογιάννη, ο οποίος τον απέβαλε με απ' ευθείας κόκκινη κάρτα.

Διαιτητής ήταν ο Κατσικογιάννης (Ηπείρου), ο οποίος απέβαλε μετά το τέλος του αγώνα τον Σωτήρη Κωνσταντινίδη και έδειξε την κίτρινη κάρτα στους Μαχαιρούδη, Καπία, Τάι, Στεφανίδη και Ζυγκερίδη.

Εθνικός Γαζώρου (Παναγιώτης Διλμπέρης): Αποστολίδης, Γεωργιάδης, Κατσαβάκης, Καπίας, Νύρλας, Γ. Σαββίδης (29' Σ. Κωνσταντινίδης), Ομπέντ, Διαμαντίδης, B. Kωνσταντινίδης, Μαχαιρούδης (72' Χαριτίδης, Γαϊδαρτζής (56' Ζυγκερίδης).

Ηρακλής (Γιάννης Χατζηνικολάου): Χουάντερσον, Σουλίδης, Χ. Παληγεώργος, Γ. Παληγεώργος, Λόπεζ, Φερνάντεζ, Στεφανίδης, Ουκάρ (83' Τούνι), Τάι (63' Βουτσιάς), Βαγγελόπουλος, Ν. Σαββίδης.

Μαρία Αριστοτέλους: Βγαίνει νικήτρια στην τεράστια μάχη της
O θρυλικός Ρομάριο γυρίζει στα γήπεδα στα 58 του χρόνια!