Άλμα… play offs για Πανσερραϊκό στα Μέγαρα

Τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη του στο πρωτάθλημα της Football League πανηγύρισε το απόγευμα της Τετάρτης (6/2) ο Πανσερραϊκός επικρατώντας 1-0 του Βύζαντα στα Μέγαρα.

Τα «Λιοντάρια» με «χρυσό» σκόρερ τον Κόντο στο 73’ πήραν σημαντική… ανάσα στη βαθμολογία και αναρριχήθηκαν στην 9η θέση με 28 βαθμούς και πλέον βρίσκονται μόλις έναν πόντο από τα play offs της ανόδου. Αντίθετα, οι Μεγαρείς έχουν πλέον πολύ δύσκολο έργο, μια και βρίσκονται στην τελευταία θέση, μαζί με την Αναγέννηση Επανομής με 10 βαθμούς και τα χρονικά περιθώρια στενεύουν επικίνδυνα.

Το παιχνίδι δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας, μια και οι δύο ομάδες αναλώθηκαν σε παιχνίδι κέντρου και η δημιουργία φάσεων ήταν… δύσκολη υπόθεση. Χαρακτηριστικό αυτού ήταν το γεγονός πως οι μόνες καλές στιγμές του πρώτου μέρους έγιναν στα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου, όταν στο 44’ ο Πουρής απέκρουσε την κεφαλιά του Μπανγκουρά και το νέο σουτ του Τσούτση πέρασε άουτ, ενώ στο επόμενο λεπτό, ο Δημητρίου έκανε το σουτ, έπειτα από ασίστ του Παναγιώτη Βλάχου, αλλά η μπάλα έφυγε άουτ.

Στο δεύτερο ημίχρονο, τα «Λιοντάρια» μπήκαν πιο δυνατά και απείλησαν στο 53’ με τον Κόντο. Ότι δεν κατάφερε στην παραπάνω φάση ο επιθετικός των «ερυθρόλευκων», το έκανε είκοσι λεπτά αργότερα, όταν έκανε το δυνατό σουτ, η μπάλα κόντραρε σε αμυντικούς και κατέληξε στα δίχτυα της εστίας του Πουρή.

Στο 80’ ο Πανσερραϊκός έφτασε κοντά στο δεύτερο γκολ, θέλοντας να «κλειδώσει» το «τρίποντο», αλλά το πλασέ του Παντελιάδη βρήκε σε ετοιμότητα τον Πουρή. Στα τελευταία λεπτά, ο Βύζας πίεσε για την ισοφάριση, ωστόσο, δεν κατάφερε να απειλήσει σημαντικά την εστία του Κουτζαβασίλη, με αποτέλεσμα οι Σερραίοι να πανηγυρίσουν τη νίκη.

Ρέφερι της αναμέτρησης ήταν ο Καραλιόλιος (Γρεβενών), ο οποίος έδειξε την κίτρινη κάρτα στους Π. Βλάχο, Καραϊσαλίδη, Κορώνη, Γκουγκουλιά, Ράντιτς

Βύζας Μεγάρων (Θύμιος Γεωργούλης): Πουρής, Γρομητσάρης, Χαρτσιάς, Αρναρέλης (72’ Θ. Βλάχος), Γκεμίσης, Π. Βλάχος (77’ Μαζιώτης), Δημητρίου, Λιόλιος (85’ Πούρνος), Νικολόπουλος, Κρολ, Κορώνης.

Πανσερραϊκός (Μιχάλης Γρηγορίου): Κουτζαβασίλης, Τοντόροφ, Παρασκευαϊδης, Μπριλάκης, Παντελιάδης, Κ. Τριανταφύλλου, Ράνιτς, Ντα Κόστα (69’ Γκουγκουλιάς), Τσούτσης (56’ Δ. Τριανταφύλλου), Στεφανίδης (46’ Κόντος), Μπανγκουρά.

Ο Εμανουέλ Μακρόν έπαιξε σε ποδοσφαιρικό αγώνα υπό τις οδηγίες του Βενγκέρ και συμπαίκτη τον Καρεμπέ
Premier League: Η τεχνητή νοημοσύνη της DANZ προβλέπει πρωταθλητή, υποβιβασμό και πρώτο σκόρερ
ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: Τα highlights της νίκης τίτλου των «κιτρινόμαυρων» κι οι δηλώσεις Αλμέιδα, Τερίμ
Μπαρτσελόνα – Ολυμπιακός 75-77: Ξεκίνημα με «break» οι «ερυθρόλευκοι» | «Διπλό» και για τη Φενέρ