Βαθμολογική ανάσα με Πίκολο η Καλλιθέα

Σπουδαία νίκη πανηγύρισε η Καλλιθέα, καθώς επιβλήθηκε 1-0 της ΑΕΛ Καλλονής και έφτασε τους 21 βαθμούς.

Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης στο «Ελ Πάσο» σημείωσε στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου ο Πίκολο για τους γηπεδούχους, ενώ οι νησιώτες, αν και προσπάθησαν, δεν κατάφεραν να απαντήσουν.

Η ΑΕΛΚ ξεκίνησε πιο δυνατά το παιχνίδι, ωστόσο η Καλλιθέα ισορρόπησε μετά το πρώτο 25λεπτο. Όμως φάσεις δεν σημειώθηκαν, με την μπάλα να… ταλαιπωρείται στον χώρο του κέντρου. Στο 45’ σουτ του Φαγιέ από τα 35 μέτρα πέρασε κόρνερ. Μετά την εκτέλεση, η μπάλα έφτασε στον Πίκολο, ο οποίος με σουτ έκανε το 1-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Καλλονή προσπάθησε να πιέσει για το γκολ της ισοφάρισης, αλλά η Καλλιθέα είχε κλείσει τους διαδρόμους και έβγαινε μπροστά με αντεπιθέσεις. Αυτό ήταν το σκηνικό και δεν σημειώθηκαν πολλές φάσεις, με το σφύριγμα της λήξης να βρίσκει τους παίκτες του Γιάννη Παπακώστα να πανηγυρίζουν μια σπουδαία νίκη.

ΚΑΛΛΙΘΕΑ: Μιχελής, Αρβανίτης, Ατματσίδης (86’ Ματσούκας), Ντακόλ, Κατσικογιάννης (59’ Μουσταφίδης), Μαρουκάκης, Σταύρου (90+2’ Θεολόγου), Φαγιέ, Πίκολο, Βιγιαρέχο, Χριστοφιλέας

ΑΕΛ ΚΑΛΛΟΝΗΣ: Μάππας, Σερφά, Αναστασιάδης, Γάλας (46’ Γιόνδης), Μαϊστόροβιτς, Κριπιντίρης, Μαρσέλο (70’ Γκόβας), Σιλιγαρδάκης, Μανουσάκης (55’ Λεοζίνιο), Μανούσος, Ντιμπαλά

Παναθηναϊκός AKTOR: Ρεκόρ καριέρας ο Σλούκας
Στο Βερολίνο, με στάση Βελιγράδι, θα είναι… ωραία!
Ανοιχτό γάμο στην Πύλο κάνει ο Γιάννης Αντετοκούνμπο!
ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: Το ρεκόρ της «Ένωσης» κόντρα στους «πράσινους» και το ματς καριέρας του Ελίασον