Mε γκολ από τα… αποδυτήρια η Δόξα 1-0 την Παναχαϊκή

Η ανοδική πορεία των «Μαυραετών» που είχε ξεκινήσει από το τέλος του 2012 συνεχίστηκε και με την είσοδο της νέας χρονιάς, καθώς η Δόξα πέτυχε την τρίτη σερί νίκη της, αυτή τη φορά κερδίζοντας με 1-0 την Παναχαϊκή.

Είναι μάλιστα μια νίκη ιστορική καθώς η Δόξα είχε να κερδίσει την Παναχαϊκή 19 ολόκληρα χρόνια και πιο συγκεκριμένα από τις 23 Ιανουαρίου 1994 όταν την είχε νικήσει με 3-2.

Στο σημερινό παιχνίδι δεν χρειάστηκε πολλά γκολ. Χρειάστηκε ένα και καλό που μάλιστα επιτεύχθηκε στο πρώτο μόλις λεπτό του αγώνα.

Η Δόξα Δράμας κέρδισε ένα φάουλ, ανέλαβε να το εκτελέσει ο Ταραλίδης και με απευθείας σουτ, αφού χτύπησε και σε σώματα παικτών της Παναχαϊκής, η μπάλα αναπαύτηκε στα δίχτυα του Πίτκα.

Το γκολ όπως ήταν λογικό έκοψε τα πόδια της Παναχαϊκής που ουσιαστικά δεν συνήλθε ποτέ.

Στο 12ο λεπτό λίγο έλειψε η Δόξα να διπλασιάσει τα τέρματά της, όμως ο Πίτκας πραγματοποίησε μεγάλη απόκρουση σε τετ-α-τετ με τον Κάμπελ και αποσόβησε το γκολ.

Εξι λεπτά αργότερα σε παράλληλη μπαλιά του Κάμπελ ο Καμινιώτης δεν πρόλαβε να κάνει την προβολή.

Η «απάντηση» της Παναχαϊκής ήταν ένα σουτ του Ντίνα στο 24’ που όμως δεν ανησύχησε τον Δαύκο.

Στην επανάληψη και πάλι ο Πίτκας με εντυπωσιακή απόκρουση απεσόβησε το δεύτερο γκολ της Δόξας, σε σουτ του Πουλάκου.

Στο 60ό λεπτό ο Ουρτάδο έφυγε μπροστά όμως υποδείχτηκε κακώς ως οφσάιντ.

Η τελευταία εντυπωσιακή απόκρουση του Πίτκα ήρθε στο 80ό λεπτό όταν ο Κάπελ μπήκε από αριστερά, και από το ύψος της μικρής περιοχής σούταρε δυνατά στην κλειστή γωνία αναγκάζοντας τον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων να αποκρούσει και πάλι θεαματικά.

Διαιτητής: Τζήλος (Λάρισας). Βοηθοί: Τσακνάκης, Καράμπουλας (Λάρισας). Κίτρινες: 92' Χιντασέλι /49' Κοκκίνης

ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ (Παναγιώτης Τζαναβάρας): Δαύκος, Ταραλίδης, Καμινιώτης, Ιντζόγλου, Ρούσεφ (83' Σικαλιάς), Σοελίδης, Κάπελ (91' Χιντασέλι), Πουλάκος (66' Κασσός) , Στεργιανός, Μπάρος, Μιλέγκοβιτς.

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ: (Γιώργος Κούτσης): Πίτκας, Σπίνουλας, Καραμανλής, Φατιόν, Κοιλιάρας, Γκούρτσας, Ουρτάδο, Ντίνας, Σαλαμαστράκης, Βουνκ, Κοκκίνης (60' Βασιλαντωνόπουλος).

Άρης – ΠΑΟΚ: Τιμωρία από UEFA για τον «Δικέφαλο», πριν το ντέρμπι τίτλου στη Super League
Γκουαρντιόλα: «Η μοίρα στα χέρια μας»
Euro 2024: Έτσι θα πάνε στα τελικά Γαλλία, Γερμανία, Ολλανδία
Αποδέχτηκε την πρόταση του Κοτς και αναλαμβάνει διοικητικό ρόλο στην Φενέρ ο Ατζούν