Γιορτές στην κορυφή ο Απόλλων!

Στην πρώτη θέση της βαθμολογίας επέστρεψε ο Απόλλων Σμύρνης, καθώς επικράτησε 3-1 της Καλλιθέας και θα κάνει γιορτές στην κορυφή.

Το παιχνίδι στη Ριζούπολη ήταν καλό, με την Καλλιθέα να προσπαθεί, αλλά οι παίκτες του Αλέκου Βοσνιάδη στο δεύτερο ημίχρονο ανέβασαν στροφές και «καθάρισαν» τη νίκη.

Η «Ελαφρά Ταξιαρχία» ξεκίνησε δυνατά και στην πρώτη ουσιαστική φάση του αγώνα, ο Καραμαλίκης με διπλή προσπάθεια στο 9’ νίκησε τον Κατσούλη κι έκανε το 1-0. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να ισορροπήσουν το παιχνίδι και έφτασαν στην ισοφάριση στο 33’ με σουτ του Ντακόλ έξω από την περιοχή.

Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων και προσπάθησαν να πετύχουν ένα δεύτερο γκολ. Και αυτό έγινε στο 70’, όταν ο Κατσούλης απέκρουσε ασθενώς το σουτ του Κατσίκη και ο Μανιάς, που είχε περάσει πριν δύο λεπτά στο παιχνίδι, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 2-1. Η Καλλιθέα δεν έδειχνε ικανή να αντιδράσει και στο 85’ ο Χιντζίδης με απευθείας εκτέλεση φάουλ διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

AΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ: Κοτταράς, Χατζηζήσης, Χιντζίδης, Ιασωνίδης (83' Κύργιας), Δεληζήσης, Τσεμπερίδης, Διαμαντίδης, Διαμάντης, Τσιλιγκίρης (68' Μανιάς), Κατσίκης (79' Λεοντίου), Καραμαλίκης

ΚΑΛΛΙΘΕΑ: Κατσούλης, Φραγκής (83' Ματσούκας), Πίκολο, Αρβανίτης, Χριστοφιλέας, Μουσταφίδης, Καλτσάς, Ντα Σίλβα (66' Κατσικογιάννης), Μαρουκάκης, Ατματζίδης, Ντακόλ

Θυμηθείτε την εξέλιξη της αναμέτρησης:

{coveritlive}623503b51c{/coveritlive}

Ολυμπιακή Φλόγα: «Είναι το σύμβολο της ελπίδας» σύμφωνα με τον Μπαχ
Basketball Champions League: Πάει για ιστορική πρόκριση το Περιστέρι - Game 3 με Βόννη | Ώρα, κανάλι
Euroleague: Βγαίνει ο αντίπαλος του Παναθηναϊκού AKTOR - Μάχη Μακάμπι με Μπασκόνια
Μεταγραφές, Γιουβέντους: Περιζήτητος ο Ραμπιό