Μετά... βίας ισοπαλία ο Ηρακλής 2-2 με Φωκικό (photos+videos)

Δεν κατάφερε ο Ηρακλής να πετύχει την τρίτη σερί νίκη του και υποχρεώθηκε να παραχωρήσει ισοπαλία 2-2 στον Φωκικό σε ένα παιχνίδι που περιελάμβανε ένταση, επεισόδια και αποβολές.

O «Γηραιός» όχι μόνο δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη παρόλο που αγωνιζόταν με παίκτη παραπάνω από το 38ο λεπτό αλλά βρέθηκε και πίσω στο σκορ και πήρε μετά βίας ισοπαλία.

Οι Ηρακλειδείς είχαν το… μόνιμο παράπονο των υπόλοιπων ομάδων για το γεγονός ότι οι παίκτες του Φωκικού κάνουν καθυστερήσεις στο παιχνίδι, αλλά και η ομάδα της Αμφισσας έχει με τη σειρά της παράπονα από τη διαιτησία του Καστοριανού διαιτητή Φωτιάδη που απέβαλε έναν παίκτη της και τον προπονητή της Πέτρο Δημητρίου.

Ο «Γηραιός» άνοιξε το σκορ με γκολ από τα… αποδυτήρια σχεδόν, μόλις στο 4ο λεπτό όταν ο Στεφανίδης έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Γεωργίου αλλά η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη.

Αρχικά επειδή μόλις στο 9ο λεπτό ο Γιώργος Στράντζαλης υποχρεώθηκε να αλλάξει τα πλάνα του λόγω τραυματισμού του Σταύρου Βαγγελόπουλου που τον αντικατέστησε ο Παπαστεριανός. Αξίζει να σημειωθεί πως ο Βαγγελόπουλος δεν είχε μέχρι τώρα χάσει ούτε λεπτό συμμετοχής στο πρωτάθλημα. Στη συνέχεια, επειδή ο Φωκικός ισοφάρισε μόλις δύο λεπτά αργότερα (11’) με τον Τετέ με τη φάση να ξεκινά από λανθασμένη κεφαλιά του Παπαστεριανού που ήταν κρύος καθώς μόλις είχε μπει στον αγώνα.

Το παιχνίδι δυναμιτίστηκε μετά το γκολ της ισοφάρισης του Φωκικού και η ένταση είχε ως αποτέλεσμα την αποβολή του παίκτη των φιλοξενούμενων Νιγκουέμ στο 38ο λεπτό του αγώνα για κλοτσιά στον Κριβόκαπιτς και λίγο αργότερα με τη λήξη του ημιχρόνου και του προπονητή του Φωκικού, Πέτρου Δημητρίου.

Στην επανάληψη ο ρυθμός ανέβηκε και οι δύο ομάδες πάλεψαν για τη νίκη, όμως ήταν ο Φωκικός αυτός που πήρε το προβάδισμα εξαιτίας ενός τραγικού λάθους του Παπαστεριανού στο 58’ και σκόρερ και πάλι τον Τετέ.

Αξίζει να σημειωθεί ότι δύο λεπτά αργότερα ο Γιώργος Στράντζαλης προχώρησε σε αλλαγή της… αλλαγής βγάζοντας εκτός αγώνα τον Παπαστεριανό και βάζοντας στη θέση του τον Χιονίδη.

Η χαρά του Φωκικού ωστόσο δεν κράτησε πολύ καθώς στο 61’ ο Μπανγκουρά ισοφάρισε για τον Ηρακλή γράφοντας το 2-2 που ήταν και το τελικό σκορ παρά την προσπάθεια του «Γηραιού» να κατακτήσει το «τρίποντο» της νίκης.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Φωτιάδης (Καστοριάς). ΒΟΗΘΟΙ: Σίπκας, Μιχαλόγλου (Πέλλας).

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Παπαστεργιανός - Ευσταθίου, Παπαζούδης. ΚΟΚΚΙΝΕΣ: 38' Ενγκουέμ

ΗΡΑΚΛΗΣ (Γιώργος Στράντζαλης): Χουάντερσον, Λόπεθ, Μίχος, Βαγγελόπουλος (10' Παπαστεριανός, 56' Χιονίδης), Σαββίδης, Φερνάντεζ, Σουλίδης, Γεωργίου, Μπανγκουρά, Κριβόκαπιτς, Στεφανίδης.

ΦΩΚΙΚΟΣ (Πέτρος Δημητρίου): Γεωργίου, Χαλούλος, Κωστόπουλος, Παπαζούδης, Αργυρός (72' Λουκίνας), Λίτσος, Ενγκουέμ, Τετέ, Θωμόπουλος, Ευσταθίου (63' Σκαρίμπας), Γκομέζ.

Δείτε την αποβολή του Ενγκουέμ

Δείτε την αποβολή Δημητρίου

Δείτε το γκολ του Μπανγκουρά

* Πηγή video: iraklis1908.gr

Μέγας είσαι Τζόκοβιτς και θαυμαστά τα έργα σου!
Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός AKTOR: Αλλαγή ώρας στο Game 2 των τελικών της Basket League
Εθνική Ελλάδας: «Μεγάλη τιμή και ανυπομονησία» - Ο Ντόη για την κλήση του
Εθνική Ελλάδας: Πού θα δείτε τα φιλικά με Γερμανία και Μάλτα – Το τηλεοπτικό πρόγραμμα