Ξέφυγε η Καλλονή, 3-1 τον Βύζαντα

Χωρίς να αντιμετωπίσει ιδιαίτερες δυσκολίες η ΑΕΛ Καλλονής επικράτησε άνετα 3-1 του Βύζαντα Μεγάρων και αποσπάστηκε από τις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας.

Άμεση ήταν η επιστροφή της ΑΕΛ Καλλονής στις επιτυχίες για τη Football League. Μετά την ήττα της από την Καβάλα με 1-0 εκτός έδρας, επέστρεψε στις θετικές εμφανίσεις επικρατώντας 3-1 του Βύζαντα Μεγάρων, παίρνοντας σημαντική βαθμολογική ανάσα για τη συνέχεια του πρωταθλήματος.

Από το ξεκίνημα η ομάδα του Λουκά Καραδήμου είχε τον έλεγχο και η πίεσή της ανταμείφθηκε στο 28’ όταν ο Αναστασιάδης με κεφαλιά άνοιξε το σκορ. Η συνέχεια, ήταν ανάλογη για τους γηπεδούχους και έφτασαν γρήγορα και σε δεύτερο τέρμα.

Ο Γκονζάλεζ έκανε τη σέντρα με τον Μανούσο με ωραίο σουτ να κάνει το 2-0. Στην επανάληψη, η ομάδα των Μεγάρων μπήκε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και κατάφερε να μειώσει σε 2-1 μπαίνοντας στη διεκδίκηση του θετικού αποτελέσματος. Ο Βελέτης μετά από σύγχυση στην άμυνα των γηπεδούχων, δεν δυσκολεύτηκε να σκοράρει για να δώσει άλλο ενδιαφέρον στο παιχνίδι.

Η χαρά των φιλοξενούμενων όμως, δεν κράτησε για πάνω από πέντε λεπτά, καθώς τότε ο Λεοζίνιο με πέναλτι που είχε κερδίσει ο Μανουσάκης, διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

ΑΕΛ ΚΑΛΛΟΝΗΣ: Μάππας, Χωριανόπουλος, Σερφά, Αναστασιάδης, Μαϊστόροβιτς, Κριπιντίρης, Μαρσέλο (80’ Γκόβας), Λεοζίνιο, Μανούσος, Μανουσάκης (86’ Γάλας), Γκονζάλεζ (46’ Σιλιγαρδάκης).
ΒΥΖΑΣ ΜΕΓΑΡΩΝ: Πουρής, Λαμπρόπουλος (51’ Δημητρίου), Γκεμίσης, Γρομητσάρης, Βλάχος, Βελέτης, Κρητικός, Ρεκλείτης, Ντιαλό, Αρναρέλης (64’ Διαμαντόπουλος), Βλάχος (49’ Ταμπάκης).