Βρυχήθηκαν τα Λιοντάρια, «κατασπάραξαν» τον Εργοτέλη

Σπουδαία νίκη πήρε ο Πανσερραϊκός επί του Εργοτέλη με 2-0, δίνοντας τέλος στο αρνητικό του σερί, ενώ στέρησε από τους Κρητικούς την ευκαιρία να ανέβουν στην πρώτη θέση.

Ένας πρώην παίκτης του Εργοτέλη, ο Τσούτσης έκανε το 1-0 για τους Σερραίους στο 2’, ενώ στις καθυστερήσεις του αγώνα ο Μπανγκουρά με εξαιρετικό τέρμα σφράγισε τη νίκη της ομάδας του, διαμορφώνοντας το τελικό 2-0.

Επτά παιχνίδια χωρίς νίκη είναι πολλά και γι’ αυτό οι παίκτες του Πανσερραϊκού μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και στην πρώτη τους επίθεση στο 2’ ο Τσούτσης, μετά από μπαλιά του Κόντου έκανε το 1-0. Το γκολ αυτό πάγωσε περισσότερο τον Εργοτέλη, περισσότερο από τους 2 βαθμούς που επικρατούσαν στις Σέρρες. Αντίθετα, τα «λιοντάρια» πήραν μπροστά και έχασαν σημαντικές ευκαιρίες, αλλά ο Αθανασίου στάθηκε κέρβερος και «καθάριζε» κάθε φάση, όπως στις περιπτώσεις του Τσούτση και του Μπανγκουρά. Οι «κιτρινόμαυροι» πίεζαν για το γκολ, χωρίς ωστόσο να ανησυχήσουν ιδιαίτερα τον Κουτζαβασίλη.

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε δραματικά στο δεύτερο μέρος, με τον Πανσερραϊκό να ελέγχει τον χώρο του κέντρου και να χάνει ευκαιρίες, ενώ ο Εργοτέλης δεν μπορούσε να φτάσει εύκολα στα αντίπαλα καρέ. Η πρώτη κλασική ευκαιρία των Κρητικών έγινε στο 75’, με τον Δωματά να μην μπορεί να πλασάρει σωστά υπό πίεση μέσα από την περιοχή. Στα τελευταία λεπτά, ο Εργοτέλης ανέβασε την απόδοσή του και προσπαθούσε να φτάσει στην ισοφάριση, με κάποιες προσπάθειες των Τζανακάκη και Ρομάνο να μην βρίσκουν στόχο. Και ο Πανσερραϊκός, επιβεβαιώνοντας τον νόμο του ποδοσφαίρου, στο δευτερο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Μπανγκουρά με εξαιρετική κίνηση μετά από φάουλ του Παρασκευαΐδη στο κέντρο του γηπέδου, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και έκανε το 2-0.

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ: Κουτζαβασίλης, Τριανταφύλλου Δ., Μπριλάκης, Καρακώστας, Καρασαλίδης, Σιάκκας (77’ Παντελιάδης), Ράνιτς (69’ Παρασκευαΐδης), Ανάκογλου (90+4’ Τσιμίκας), Κόντος, Μπανγκουρά, Τσούτσης

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ: Αθανασίου, Τζανακάκης, Σαρρής, Ρομάνο, Ζαχόρα (67’ Καλίλ), Χαντί (77’ Χρυσοφάκης), Μπουχαλάκης, Γιοβάνοβιτς, Γεωργίου (41’ Δωματάς), Ρέντζας, Γκαντιάγκα

Θυμηθείτε την εξέλιξη της αναμέτρησης

{coveritlive}dfb7e0975d{/coveritlive}

Μακάμπι Τελ Αβίβ: Αλλαγή έδρας για τα ματς με τον Παναθηναϊκό AKTOR και με περισσότερους φιλάθλους
Σούπερ προσφορά* από το Pamestoixima.gr για τη σημερινή μάχη του Παναθηναϊκού στη Euroleague
Γιάννης Αντετοκούνμπο: Παντρεύεται στην Ελλάδα το καλοκαίρι - Πού θα γίνει ο γάμος (vid)
Ολυμπιακός - Άστον Βίλα: Με 1.600 φιλάθλους οι Άγγλοι στο «Γ. Καραϊκάκης»